Konto bankowe firmy

Maria Poznańska
rozwiń więcej
inforCMS
Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Każdy, kto zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wykonać wiele czynności związanych z rejestracją firmy. Należą do nich m.in.: uzyskanie wpisu do ewidencji podmiotów gospodarczych, uzyskanie numeru REGON, wizyta w ZUS oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne jest również posiadanie firmowego rachunku bankowego (jego numer należy podać przy zgłoszeniu w urzędzie skarbowym). Bez rachunku bankowego prowadzenie działalności gospodarczej jest zatem praktycznie niemożliwe. Mówią o tym również przepisy szczegółowe.

Szukasz szybkiego finansowania  firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla biznesu!

Obowiązkowe konto

Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy. Wynika to m.in. z art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: „Rozliczenia z tytułu dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji”.

Obowiązek wykorzystywania do rozliczeń konta bankowego nakładają na przedsiębiorcę również zapisy innych ustaw. W art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa znajdujemy zapis mówiący o tym, że: „(...) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”.

W przepisie tym ustawodawca szczegółowo określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem państwa. „Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą wykorzystując księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe - masz obowiązek zapłaty podatków (bez względu na ich kwotę) w formie przelewu bankowego”.

Dobre konto osobiste

Jednak żaden przepis nie nakłada na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą obowiązku korzystania z oferowanego przez banki specjalnego rachunku dla firm. W tym miejscu warto dodać, że koszty związane z prowadzeniem (opłata miesięczna oraz np. za przelewy) takiego rachunku są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego konta osobistego. Inne usługi, z których przedsiębiorca mógłby chcieć skorzystać, takie np. jak wypłaty z bankomatów, obsługa gotówkowa w placówce banku itp., również są znacznie droższe.

Banki oczywiście gorąco zachęcają do skorzystania z oferty kont dedykowanych firmom (przede wszystkim ze względu na wyższe koszty, ponoszone przez posiadacza za te same usługi). Często zdarza się, że zanim firma zacznie funkcjonować, jej właściciel znajduje w skrzynce korespondencję z banku zachęcającą do założenia takiego konta. Jednak skoro można taniej, po co przepłacać?

Nie ma bowiem przeciwwskazań (natury ustawowej) do korzystania z konta osobistego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli ma takie życzenie, może wykorzystywać posiadane już konto zarówno do rozliczeń stricte osobistych, jak i tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Cytowany już art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określa, za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie uściślają kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Powyższe regulacje nie precyzują również rachunków, których stosowanie do powyższych celów jest zabronione.

Swoboda dysponowania środkami

Warto zatem zwrócić uwagę na art. 50 ustawy - Prawo bankowe. Czytamy w nim m.in., że „(...) posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowanie tymi środkami”.

Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu działalności gospodarczej. Takie zapisy faktycznie pojawiają się w regulaminach kont bankowych. Może to być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się wykorzystywać swój rachunek osobisty do ww. rozliczeń, powinien sprawdzić, czy regulamin konta tego nie zabrania.

Maria Poznańska

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807,

• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60,

• art. 49 ust. 3, art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...