Nie będzie ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców z Dalekiego Wschodu

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
inforCMS
Rząd nie pracuje nad wprowadzeniem specjalnych ułatwień w procedurze zatrudniania cudzoziemców z Dalekiego Wschodu. Strategia migracyjna rządu zakłada otwieranie się i wprowadzanie zachęt przede wszystkim dla naszych wschodnich sąsiadów.

Jak sprawdziliśmy, cztery resorty - gospodarki, infrastruktury, sportu oraz pracy - nic nie robią, aby ułatwić zatrudnianie cudzoziemców z Dalekiego Wschodu przy budowie dróg i stadionów na Euro 2012. Za to ministrowie kierujący tymi resortami od czasu do czasu snują mgliste plany skorzystania z pomocy azjatyckich robotników.

Bez ułatwień dla Chińczyków

- Nie chcemy tworzyć żadnych specjalnych procedur ułatwiających zatrudnianie obywateli państw z Dalekiego Wschodu, np. Chińczyków w Polsce - mówi Janusz Grzyb, dyrektor departamentu migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaje, że byłoby to sprzeczne z prawem unijnym.

- Jedyne ułatwienia dotyczące zatrudniania wszystkich cudzoziemców spoza UE, w tym także z Dalekiego Wschodu, są zawarte w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - mówi Janusz Grzyb.

Procedura zatrudnienia cudzoziemca ma być jedno-, a nie dwuetapowa. Przedsiębiorca będzie od razu starał się u wojewody o zezwolenie. Obecnie najpierw ubiega się u niego o tzw. przyrzeczenie. Firmy polskie będą musiały poddawać się tzw. testowi rynku pracy, tylko jeśli będą chciały zatrudnić cudzoziemca w tzw. zawodach wrażliwych, w których więcej jest chętnych do pracy Polaków niż ofert.

Usługi firm

Cudzoziemcy z Dalekiego Wschodu mogą pracować w Polsce nie tylko na podstawie indywidualnych zezwoleń na pracę. Prawo dopuszcza, aby byli zatrudnieni jako pracownicy delegowani przez firmę azjatycką, która podpisała kontrakt z firmą mającą siedzibę w Polsce.

- Firma zagraniczna musi jednak uzyskać od wojewody zezwolenie na pracę dla pracownika delegowanego - mówi Mirosław Bieniecki z Instytutu Spraw Publicznych.

Do wykonania niektórych robót, np. na budowę drogi czy stadionu, konieczne jest przeprowadzenie przetargu. W takiej sytuacji firmy z Dalekiego Wschodu będą musiały stanąć do przetargu i konkurować z firmami z Polski i z UE. Ministerstwo Infrastruktury chętnie widziałoby w Polsce firmy np. chińskie. Nie robi jednak nic, aby stworzyć dla nich dodatkowe zachęty.

- Każdy podmiot ma prawo do startu w przetargach na budowę infrastruktury, co tworzy szansę na poszerzenie rynku i zwiększenie konkurencyjności - odpowiada GP enigmatycznie Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, na pytanie dotyczące zamierzeń resortu zmierzających do wprowadzenia zachęt dla firm i pracowników z Dalekiego Wschodu.

Podobną odpowiedź uzyskaliśmy w Ministerstwie Gospodarki.

Konkretną propozycję wysuwa za to branża budowlana. Zdaniem Józefa Zubelewicza, członka zarządu Erbud, firmy takie mogłyby wykonywać prace w ramach umowy z polską firmą budowlaną (zarejestrowaną w Polsce i płacącą tutaj podatki) jako jej podwykonawca.

- Jest to zgodne z interesem branży budowlanej i interesem polskim - mówi.

Dodaje, że byłby to jeden ze sposobów czasowego uzupełnienia niedoboru siły roboczej na polskim rynku w przypadku spiętrzenia się prac budowlanych związanych z Euro.

Wydumane wyliczenia

Mirosław Drzewiecki, minister sportu i turystyki, stwierdził, że oferty chińskich firm startujących w przetargach związanych z Euro 2012 mogą być nawet o połowę tańsze od ofert firm polskich. Niestety, mimo kilkakrotnych próśb redakcji Małgorzata Pełechata, rzecznik prasowy ministerstwa, nie potrafiła powiedzieć, w jaki sposób minister dokonał tego wyliczenia.

- Politycy nie wiedzą, o czym mówią - ocenia Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Budowlanej Budownictwa.

Podobnego zdania jest Józef Zubelewicz. Wskazuje, że firmy chińskie nie będą tańsze, bo podobnie jak pozostałe muszą wypełnić wszystkie wymogi związane z prawem polskim i UE.

- Płaca Chińczyka czy Wietnamczyka musi być porównywalna z płacą Polaka na danym stanowisku, bo tego wymaga unijne prawo - mówi Józef Zubelewicz.

Tłumaczy, że koszty materiałów, sprzętu i transportu będą takie same dla wszystkich inwestorów.

- Jeśli firma chińska będzie płaciła te same podatki co my, takie same składki na ubezpieczenie i inne opłaty, to nie będzie zdecydowanie tańsza niż firmy polskie - mówi Zbigniew Bachman.

Sąsiedzi zza miedzy

Na kolejną barierę w zatrudnianiu cudzoziemców z Dalekiego Wschodu zwraca uwagę Mac Dang Minh, partner w Top Consulting, firmie zajmującej się m.in. sprowadzaniem do Polski Wietnamczyków. Wskazuje, że mają oni problemy z otrzymaniem polskiej wizy. Twierdzi, że te kłopoty mogą być skutkiem świadomej polityki migracyjnej rządu polskiego. Innego zdania jest Krzysztof Lewandowski, naczelnik wydziału analiz migracyjnych w departamencie polityki migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- To efekt zaostrzonych kryteriów uzyskania prawa do wjazdu do strefy Schengen i niedostosowania placówek konsularnych do skali zainteresowania pracą w Polsce - mówi Krzysztof Lewandowski.

Janusz Grzyb dodaje jednak, że polska strategia migracyjna zakłada otwieranie się i wprowadzanie zachęt przede wszystkim dla naszych wschodnich sąsiadów, a nie dla pracowników z krajów Dalekiego Wschodu.

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...