PFRON będzie zwracać koszt opieki nad dzieckiem

Łukasz Guza
rozwiń więcej
inforCMS
KE przyjęła właśnie rozporządzenie dotyczące m.in. niepełnosprawnych, które Polska musi wdrożyć do końca tego roku. Pracodawcy otrzymają zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych. PFRON może refundować nie tylko wynagrodzenia i składki do ZUS, ale także koszty opieki nad dzieckiem niepełnosprawnego.

Od 2009 roku każdy pracodawca otrzyma zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika. Tak wynika z nowego, przyjętego 7 lipca tego roku rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie tzw. wyłączeń blokowych. Od przyszłego roku zastąpi ono obowiązujące rozporządzenie nr 2204. Polska musi dostosować krajowe przepisy do końca roku. Jak ustaliliśmy, rząd we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracuje już nad projektem zmian m.in. w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Niania na koszt PFRON

W porównaniu z wcześniej prezentowanym projektem, uchwalone przez KE rozporządzenie wprowadza kilka istotnych zmian, m.in. w definicji kosztów, jakie mają być zwracane pracodawcom z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych. Firmy te będą mogły starać się o subsydia, które pokryją maksymalnie 75 proc. kosztów ich zatrudnienia. Zgodnie z rozporządzeniem do kosztów zatrudnienia takich osób oprócz wynagrodzenia brutto przed opodatkowaniem i obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne zaliczać się będzie również koszty opieki nad dziećmi niepełnosprawnych rodziców, którzy pójdą do pracy.

- Wydaje się, że będzie to mogło być na przykład czesne za przedszkole, żłobek czy wynagrodzenie niani - wskazuje Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

O formie takiej pomocy zdecyduje jednak ostatecznie polski ustawodawca.

- To dobry pomysł, zwłaszcza dla niepełnosprawnych, którzy sami wychowują dziecko. Konieczne jest jednak przeanalizowanie, czy PFRON będzie stać na realizację tej nowej formy pomocy - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Konieczna nowelizacja

Nowe zasady udzielenia pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych będą obowiązywać już od stycznia 2009 r.

- Wsparcie takie, przynajmniej przez cały 2009 rok, nadal będzie wypłacał PFRON - mówi Marta Lempart, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Podkreśla, że Biuro pracuje nad tym, aby pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników nadal była różnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności. Więcej pieniędzy trafiłoby do tych pracodawców, którzy zatrudniają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Także Wojciech Skiba, prezes PFRON podkreśla, że zmiany w przepisach krajowych, które dostosują nasze prawo do rozporządzenia KE, są już przygotowywane. Zapewnia, że nie powtórzy się scenariusz z początku 2008 r., gdy m.in. ze względu na późne przyjęcie aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o rehabilitacji PFRON i niepełnosprawni przedsiębiorcy mieli kłopoty z terminową wypłatą refundacji ich składek ZUS.

Pomoc dla wszystkich firm

O zwrot 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników będą mogli niemal na pewno starać się zarówno ci pracodawcy, którzy już ich zatrudniają, jak również ci, którzy dopiero będą ich przyjmować do pracy.

- Rządowa i parlamentarna delegacja uzyskała takie zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej, a jeśli interpretacja nowego rozporządzenia będzie inna, natychmiast będziemy interweniować w KE - mówi Sławomir Piechota.

Firmy, które już zatrudniają niepełnosprawnych, obawiają się, że nie będzie im przysługiwać pomoc z PFRON, bo projekt rozporządzenia nie precyzował, czy należy jej udzielać tylko za nowo zatrudnionych niepełnosprawnych, czy także tych, którzy już pracują.

Jak podkreśla Krzysztof Kuncelman z Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, pracodawcy mogliby zwalniać niepełnosprawnych tylko po to, aby ponownie ich zatrudnić i otrzymać z tego tytułu publiczną pomoc.

Dodatkowe koszty

Jeśli pracodawca poniesie dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych, oprócz np. wynagrodzeń czy opłaconych składek, będzie mógł starać się o ich rekompensatę, pod warunkiem udowodnienia, że je poniósł. W ten sposób firmy będą mogły ubiegać się o m.in. o zwrot kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników, którzy są odpowiedzialni za udzielanie pomocy niepełnosprawnym w miejscu pracy (tzw. asystentów osób niepełnosprawnych).

Dodatkowo zakłady pracy chronionej będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów administracyjnych oraz transportowych, jakie wynikają wprost z zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników oraz tych poniesionych z tytułu budowy, rozbudowy i wyposażenia zakładu pracy. Zgodnie z projektem rozporządzenia część tych uprawnień miała przysługiwać także firmom, które wprowadzają system zatrudnienia wspieranego, tj. przyjmują do pracy asystentów niepełnosprawnych. Jednak w wydanym rozporządzeniu zabrakło takiego przepisu, podobnie jak samej definicji zatrudnienia wspieranego.

- To błąd. Wprowadzenie dodatkowych form wsparcia dla firm stosujących zatrudnienie wspierane mogło spowodować, że zakłady pracy chronionej chętniej rezygnowałyby ze statusu ZPChr i przechodziły na otwarty rynek - mówi Włodzimierz Sobczak.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw UE. Na razie nie jest dostępna polska wersja językowa dokumentu.

336 tys. osób niepełnosprawnych powyżej 15 roku życia jest zatrudnionych

3,2 mln osób niepełnosprawnych nie pracuje i nie szuka pracy

Zmiany w systemie zatrudnienia niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...