Jakie będą zmiany w zastawie rejestrowym

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Każdy będzie mógł zabezpieczyć swoją wierzytelność zastawem rejestrowym, a sądowe badanie wniosku o jego wpis do rejestru zostanie ograniczone. Uprości to tryb postępowania rejestrowego.

ZMIANA PRAWA

Obciążając zastawem rejestrowym ruchomości i zbywalne prawa majątkowe, wierzyciel zabezpiecza swoje roszczenia w razie niewypłacalności dłużnika.

- Jego wierzytelność będzie zaspokojona z przedmiotu zastawu jako pierwsza przed innymi zadłużeniami. Z uzyskanych pieniędzy za sprzedaż tego przedmiotu może więc łatwiej odzyskać przysługującą mu należność - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Zastawu rejestrowego nie mogą jednak ustanawiać wszyscy wierzyciele.

Dziś w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów oraz o zmianie innych ustaw. Autorzy projektu zaproponowali zniesienie ograniczeń podmiotowych co do wierzycieli, którzy chcą zabezpieczyć swoje roszczenia zastawem rejestrowym wpisanym do rejestru zastawów. Druga istotna zmiana dotyczy ograniczenia sądowego badania wniosków o wpis, co ma usprawnić funkcjonowanie samego rejestru.

Nie będzie zamkniętej listy

Projekt proponuje usunięcie zamkniętej listy wierzycieli, którzy mają prawo zabezpieczać swoje wierzytelności zastawem rejestrowym.

- Teraz ograniczenia dotyczą przede wszystkim osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz podmiotów zagranicznych, które nie są instytucjami kredytowymi - wyjaśnia adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Projekt przewiduje, że do ustanowienia zastawu rejestrowego ma być wymagana tylko umowa o ustanowienie zastawu, zwana umową zastawniczą, oraz wpis do rejestru zastawów. Umowę zawierałby na piśmie pod rygorem nieważności wierzyciel zwany zastawnikiem, który chce zabezpieczyć swoją wierzytelność z zastawcą, czyli osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu. Gdyby jednak zastaw rejestrowy miał zabezpieczać wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych emitowanych w serii, to wówczas sporządzałoby się umowę zastawniczą między zastawcą a administratorem zastawu. Administrator nie musi być wierzycielem z tytułu dłużnych papierów wartościowych emitowanych w serii.

Na czym ustanowić zastaw

Projekt przewiduje, że zastaw rejestrowy będzie ustanawiany na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych z wyjątkiem wierzytelności i praw, które mogą być przedmiotem hipoteki oraz statków morskich i statków w budowie, które mogą być przedmiotem hipoteki morskiej. Zastaw może też być ustanowiony w odniesieniu do rzeczy i praw majątkowych, które zastawnik nabędzie dopiero w przyszłości.

- Jednak obciążenie zastawem takiego przedmiotu będzie skuteczne dopiero z chwilą nabycia go przez zastawcę - mówi Maria Urbańska.

Gdyby przedmiot obciążony zastawem został zbyty, to wówczas zastawnik może domagać się natychmiastowego zabezpieczenia wierzytelności, która była nim zabezpieczona.

Może się zdarzyć, że rzecz ruchoma obciążona zastawem rejestrowym stanie się częścią składową nieruchomości. Wtedy zastaw rejestrowy wygaśnie.

Wpis do rejestru

Projekt przewiduje, że wpis do rejestru zastawów będzie dokonywany na wniosek zastawcy lub zastawnika. Wnioskodawca musi do niego dołączyć umowę zastawniczą, albo umowę z której wynika nabycie przedmiotu zastawu razem z zastawem rejestrowym. Może to też być nabycie wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub jej części lub inny dokument stanowiący podstawę wpisu, na przykład związany ze spadkiem, albo podziałem bądź łączeniem się spółek. Natomiast teraz składa się tylko wniosek i umowę zastawniczą.

Projekt przewiduje również możliwość działania sądu rejestrowego z urzędu. Chodzi o taki przypadek, gdy zastaw rejestrowy wygaśnie i w związku z tym zostanie wykreślony z rejestru zastawów po 20 latach od wpisu. Wtedy sąd dokonuje wykreślenia z urzędu. Projekt przewiduje możliwość składania wniosków o wpis na papierze lub w formie elektronicznej. Wyboru dokonywać ma wnioskodawca. Wnioski składane drogą elektroniczną muszą zostać opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu (w aktach przechowywany będzie wydruk wniosków i załączniki dokumentów). Należy też wskazać osoby, które je podpisały.

Sąd rozpozna wniosek

Rozpoznając wniosek o wpis, sąd zbada tylko treść i formę wniosku oraz dokumenty, które stanowią podstawę wpisu. Chodzi o dane podlegające wpisowi, czyli dotyczące zastawcy, zastawnika i dłużnika, który nie jest zastawcą, czyli przede wszystkim o nazwę, imię i nazwisko, adres lub siedzibę. Gdy dłużnik miał miejsce zamieszkania albo siedzibę poza granicami, to wówczas podaje się adres do doręczeń w Polsce.

Gdy zastaw rejestrowy wygaśnie, to powinien zostać wykreślony z rejestru na wniosek zastawcy, zastawnika lub osoby, która nabyła przedmiot zastawu. Składając wniosek, zastawca musi dołączyć oświadczenie zastawnika o wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej zastawem albo o zrzeczeniu się zabezpieczenia. Może też dołączyć wyrok sądu ustalający wygaśnięcie zastawu.

Jakie będą zmiany w zastawie rejestrowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...