Coraz łatwiej o unijne kredyty

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
inforCMS
Banki coraz ostrzej walczą o klientów, którzy chcą finansować swoje inwestycje za pomocą unijnych dotacji. Dzięki temu firmy mogą korzystać z unijnych kredytów na coraz lepszych warunkach.

Na rynku trwa ostra walka między bankami o klientów korzystających z unijnych dotacji. Z prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wolumen udzielanych przez banki komercyjne kredytów na takie inwestycje przekroczy poziom 10 mld zł rocznie. Do 2011 roku banki komercyjne mają udzielić ok. 35 tys. kredytów o łącznej wartości ponad 43 mld zł. Jeśli porównamy to z kredytami, które zostały udzielone dla funduszy unijnych na lata 2004-2006 (pożyczyły swoim klientom 8 mln zł), to widać, że instytucje bankowe mają się o co bić.

Wygranymi w tej walce będą małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie do nich banki adresują swoją ofertę unijnych kredytów. Wynika to z doświadczeń zdobytych w pierwszych latach wdrażania funduszy unijnych. O ile duże przedsiębiorstwa pokrywają średnio 17 proc. kosztów projektów unijnych z kredytów, to w przypadku sektora MSP jest to ponad połowa. Duże znaczenie ma także okres kredytowania. Inwestycje małych i średnich firm trwają znacznie krócej niż projekty dużych przedsiębiorstw, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo akcji kredytowej banków.

Z tego powodu banki mogą pozwolić sobie na udzielanie unijnych kredytów na bardziej preferencyjnych warunkach. Standardem staje się obniżanie cen oraz rygorów związanych z zabezpieczeniami. Przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe oprocentowanie oraz marże. Banki rezygnują także z pobierania prowizji za udzielenie promesy i dopuszczają cesję wierzytelności jako jedyne zabezpieczenie kredytu. Dodatkowo ofertują swoim klientom bezpłatne doradztwo, a także pomoc w nawiązaniu kontaktu z firmami doradczymi, które wspierają firmy w staraniach o unijne dotacje.

Wydanie przez bank promesy (dokumentu potwierdzającego gotowość do udzielenia kredytu) jest dla niego szansą na nawiązanie dłuższej współpracy z nowym klientem. 41 proc. przedsiębiorstw, które nie dostały unijnej dotacji, decyduje się na przeprowadzenie inwestycji i sfinansowanie jej z kredytu bankowego. Natomiast udzielenie unijnego kredytu wiąże się na przykład z koniecznością przeniesienia przez przedsiębiorcę konta do nowego banku.

Mimo że banki chcą udzielać kredytów i zarabiać na tym, to najtrudniejszymi klientami dla nich są mikroprzedsiębiorstwa. Najczęstsze bariery, które uniemożliwiają przyznanie im unijnego kredytu, to ich niska zdolność kredytowa, wysokie ryzyko związane z krótkim okresem funkcjonowania mikrofirm na rynku i trudności w oszacowaniu perspektyw ich rozwoju, brak zabezpieczeń czy też zgłaszanie inwestycji przekraczających możliwości finansowe firmy.

Jednak z tymi trudnościami mikrofirmy mogą sobie poradzić, korzystając z usług funduszy poręczeniowych lub pożyczkowych.

Jak mała i średnia firma przygotowuje się do korzystania z funduszy unijnych (w proc.)

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...