Banki udzielą informacji o firmowych kontach bankowych

Małgorzata Kryszkiewicz
rozwiń więcej
inforCMS
Sąd i prokurator uzyskają dostęp do rachunków bankowych przedsiębiorców. Bank będzie przekazywał informacje o kradzieżach kart płatniczych bezpośrednio Policji.

ZMIANA PRAWA

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 140, poz. 939), która ogranicza zakres tajemnicy bankowej w stosunku do informacji związanych z rachunkami firmowymi osób fizycznych.

Bank nie odmówi

Po wejściu w życie proponowanych zmian banki nie będą już mogły odmówić prokuratorowi udzielenia informacji o firmowych rachunkach podmiotów gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne.

- Przepisy prawa bankowego nie przewidziały wszystkich aspektów współpracy banków z organami ścigania, zwłaszcza w zakresie przestrzegania tajemnicy. Trudno czynić bankom zarzut, że ściśle interpretują przepisy o tajemnicy bankowej, których naruszenie zagrożone jest sankcją karną - tłumaczy Jerzy Bańka, radca prawny dyrektor ds. legislacyjno-prawnych Związku Banków Polskich (ZBP).

Jego zdaniem nie można więc mówić, że banki odmawiały określonych informacji, lecz po prostu nie mogły ich udzielać w świetle obowiązujących przepisów.

Do tej pory bowiem instytucje finansowe ściśle interpretowały pojęcie osoby fizycznej i udzielały sądom oraz prokuratorom informacji tylko o rachunkach prywatnych należących do takich osób.

Potrzebne doprecyzowanie

Projekt nowelizujący prawo bankowe usuwa możliwość omijania prawa przez otwieranie, zwłaszcza dla celów prania brudnych pieniędzy, rachunków dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Nowelizacja znalazła uznanie w oczach bankowców, jednakże zwracają oni uwagę na fakt, że jest ona w pewnym stopniu nieprecyzyjna.

- Aby usunąć możliwość powstania kolejnych wątpliwości interpretacyjnych, wskazane byłoby doprecyzowanie treści przepisu. Naszym zdaniem należy go uzupełnić, dodając, że żądanie udzielenia informacji o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą powinno być realizowane tylko w zakresie informacji dotyczących tej działalności - proponuje Jerzy Bańka.

Szybsza informacja

Dzięki zmianom banki będą mogły bezpośrednio informować Policję o kradzieżach za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Obecnie najpierw muszą zawiadamiać prokuraturę, a ta dopiero zleca czynności Policji.

- Te zmiany powinny skrócić czas postępowania i zwiększyć skuteczność Policji w ściganiu niektórych przestępstw i wykroczeń - chwali projekt Zbigniew Urbański, nadkomisarz z Komendy Głównej Policji.

Nowelizacja pozwoli również bankom na udzielanie Policji i straży gminnej informacji o użytkownikach kredytowanych przez banki pojazdów, którzy popełnili wykroczenie z ich użyciem. Z tej zmiany zadowolone są banki. Obecnie bowiem instytucje finansowe nie mogły tego robić, gdyż Sąd Najwyższy stwierdził, że bank nie może udzielać Policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Oczywiście trudności, jakie napotykały w związku z uchwałą SN organy ścigania usiłujące bezskutecznie ustalić sprawcę przestępstwa lub wykroczenia drogowego, były ogromne - tłumaczy Tadeusz Białek, radca prawny z zespołu legislacyjno-prawnego ZBP.

Dodaje, że banki, które nie miały i nie mają żadnego interesu, aby chronić sprawców czynów zabronionych, miały po prostu związane ręce.

Wprowadzenie przepisu, który ogranicza tajemnicę bankową na żądanie Policji i innych organów uprawnionych do prowadzenia postępowań o przestępstwa drogowe, jest również popierane przez środowisko bankowe.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...