Bank zwróci część nakładów na inwestycje technologiczne

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
inforCMS
Firmy będą mogły korzystać z technologicznych kredytów i premii na rozwój nowatorskich rozwiązań. Umożliwi to uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Zmiana prawa

Już uruchomiono środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dla przedsiębiorców będą one dostępne m.in. dzięki uchwalonej w piątek przez Sejm ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej - mówi Jan Kazimierczak, poseł sprawozdawca ustawy z PO.

Poniżej średniej

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw notuje wzrosty - wynika z badań EIS (European Innovation Scoreboard). Przegląd danych z ostatnich trzech lat pozwolił Komisji Europejskiej wydobyć Polskę z grupy krajów tracących grunt, które pod względem innowacyjności zajmowały ostatnie miejsca w Europie. W 2006 i 2007 roku Polska dołączyła do najniżej notowanych europejskich średniaków, określanych mianem krajów doganiających. W tej grupie znalazła się m.in. z Bułgarią, Chorwacją, Litwą, Łotwą, Maltą i Słowacją. Ministerstwo Gospodarki uważa, że jest to wynik uchwalenia ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca 2005 r.

- W okresie przedakcesyjnym, przed majem 2004 r. i w latach 2004-2006, polskie firmy w ograniczonym zakresie wykorzystały dotacje europejskie na ten cel. Okazało się, że wiele z nich nie stać na badania i rozwój. Lepsza koniunktura gospodarcza i stworzenie mechanizmów wspierania innowacyjności skutkują poprawą sytuacji - komentuje Elżbieta Bieniecka z Departamentu wspierania innowacji przedsiębiorstw i rozwoju regionalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest filarem ustawowego mechanizmu wspierania innowacyjności.

Środki na innowacje

Celem nowej ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej jest powstrzymanie takich negatywnych zjawisk jak: spadek udziału nakładów na działalność badawczo-rozwojową w PKB (tzw. cel barceloński zakłada osiągnięcie przez kraje UE do 2010 roku poziomu 3 proc. PKB wydatków na badania i rozwój), niska innowacyjność firm, brak zachęt dla biznesu do zwiększenia wydatków na innowacje. Chodzi też o wzrost nakładów sektora prywatnego na badania i rozwój oraz poprawę efektywności gospodarowania środkami publicznymi przeznaczonymi na ten cel.

Ustawa uruchomi rozwiązania wspierające innowacje, jak: kredyt technologiczny udzielany przez banki komercyjne, premię technologiczną udzielaną za pośrednictwem BGK, możliwość uzyskania przez firmy statusu centrów badawczo-rozwojowych, ulgi podatkowe. Nowe rozwiązania włączają technologiczne kredyty i premie do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, realizowanego w latach 2007-2013 i finansowanego w części ze środków unijnych.

Nowe zasady

Kredytu technologicznego udzielać będą banki komercyjne, a BGK ma zarządzać państwowym funduszem celowym o nazwie: Fundusz Kredytu Technologicznego.

- W nowej propozycji nie ma limitu wysokości kredytu, którego beneficjentowi może udzielić bank komercyjny. Jednak po spełnieniu przez niego określonych w ustawie warunków BGK będzie mógł mu wypłacić premię technologiczną, do 4 mln zł na jeden projekt, przy zachowaniu warunków wynikających z zasad pomocy publicznej - tłumaczy poseł Kazimierczak.

Kredyt technologiczny będzie więc udzielany przez banki komercyjne z ich środków własnych, które zajmą się też weryfikacją zdolności kredytowej firm.

Ustawa na nowo definiuje pojęcie nowej technologii, przewiduje, że BGK będzie badać z pomocą naukowców, czy wniosek o kredyt faktycznie dotyczy wdrożenia nowej technologii. Nie może być ona na rynku dłużej niż trzy lata. Przedsiębiorcy nie mogą też liczyć na wsparcie zakupu leasingu wynajmu urządzeń, które przyczyniły się do wytworzenia wnioskowanego produktu lub usługi.

Co przewiduje ustawa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...