Firmy chcą więcej komorników

Piotr Trocha
rozwiń więcej
inforCMS
Dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji potrzeba dwa razy więcej komorników - twierdzą przedsiębiorcy. Firmy nie chcą płacić komornikom za czynności związane z poszukiwaniem majątku dłużników.

PKPP Lewiatan wystąpił do resortu sprawiedliwości o utworzenie 200 nowych kancelarii komorniczych, a docelowo podwojenie ich liczby. Zdaniem przedsiębiorców, jest to warunek poprawy skuteczności egzekucji.

- Proponowane 35 nowych stanowisk komornika to za mało. Jest wielu asesorów, którzy są zainteresowani otwarciem kancelarii - mówi Krzysztof Kajda, ekspert Lewiatana.

Komornicy są przeciwni zwiększaniu ich liczby. Zwiększenie liczby kancelarii nie zwiększy skuteczności egzekucji, twierdzą.

- Zależy ona od majątku dłużnika, ale też od aktywności wierzyciela - mówi Gabriel Pietrasik, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

- Trwają prace nad obsadzeniem 70 stanowisk komorniczych, w tym 35 nowo tworzonych. W 2009 roku planujemy utworzenie kilkudziesięciu, tak aby w ciągu pięciu lat liczba komorników zwiększyła się do 800-1000 - mówi sędzia Sławomir Różycki z Wydziału Informacji Ministerstwa.

Liczba kancelarii wzrośnie

Według raportu Banku Światowego egzekucja wierzytelności trwa w Polsce średnio 1008 dni. Zdaniem przedsiębiorców, winna jest mała liczba komorników, których jest ok. 650. Jak wskazuje ministerstwo - w ciągu dziesięciu lat liczba komorników zwiększyła się o 70, więc obecny wzrost na poziomie 50 stanowisk rocznie jest znaczący.

- Nie jest możliwe utrzymanie się dużej liczby kancelarii przy aktualnym zakresie czynności komorników oraz liczbie wpływających spraw - podkreśla prezes Gabriel Pietrasik.

Potrzebne nowe rozwiązania

Zdaniem komorników, skuteczność egzekucji może poprawić zwiększenie ich uprawnień poprzez dostęp do bazy PESEL, Krajowej Ewidencji Podatników czy elektroniczna możliwość dokonywania czynności i doręczeń. Przedsiębiorcy domagają się z kolei uchylenia przepisu, który umożliwia komornikom poszukiwanie majątku dłużników za wynagrodzeniem.

- Komornicy traktują każdą czynność jako poszukiwanie majątku, nawet zapytanie do ZUS czy urzędu skarbowego - mówi Krzysztof Kajda.

Podkreśla, że informacje na ten temat są dodatkowo opłacane przez wierzyciela, wskutek czego przy egzekucji z wynagrodzenia jest obciążany dwukrotnie. Komornicy zamiast z kwot odzyskanych od dłużnika zaspokajają się z opłat.

- Komornik powinien mieć prawo do opłaty za poszukiwanie majątku wyłącznie, gdy wierzyciel wnosi o poszukiwanie go w inny sposób niż wymieniony w k.p.c. - twierdzi ekspert Lewiatana.

Komornicy odpowiadają, że przepis ten miał ułatwić wierzycielom poszukiwanie majątku dłużnika, gdyż to wierzyciel ma obowiązek wskazania go. Nie zgadzają się z propozycją, by mieli obowiązek wystąpienia z urzędu z wnioskiem o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych wszystkich, wobec których umorzono egzekucję z powodu jej oczywistej nieopłacalności (art. 824 par. 1 pkt 3 k.p.c.).

- Wymagałoby to zmiany ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Umorzenie postępowania w tym trybie nie zawsze musi oznaczać niewypłacalność dłużnika. Nieopłacalność przy danym sposobie egzekucji nie oznacza, że dłużnik nie posiada innego majątku, a więc że jest niewypłacalny - podkreśla prezes KRK.

Co może usprawnić egzekucję

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

3 proc. przeciętnego wynagrodzenia: opłata za poszukiwanie majątku

15 proc. wyegzekwowanego świadczenia: opłata, jaką pobiera komornik od dłużnika

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...