Firmy coraz częściej korzystają z wynajmowanych aut

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorcy mają już praktycznie nieograniczone możliwości wynajmu samochodu. Auto można teraz wynająć na kilka dni, na kilka miesięcy czy nawet lat w ramach usługi dającej podobne korzyści podatkowe co leasing.

Coraz częściej w jednym miejscu mamy szeroki wybór, bo firmy, które dotychczas koncentrowały się na wynajmie krótkoterminowym, coraz częściej wchodzą w segment wynajmu średnioterminowego.

- Taką możliwość oferowaliśmy od około trzech lat, ale teraz rozwijamy ten segment naszych usług, bo widzimy spore zainteresowanie ze strony klientów, skorzystaniem z czegoś pomiędzy leasingiem a wynajmem krótkoterminowym - mówi Sebastian Syrek z Europcar.

Jego firma oferuje tzw. usługę mid-term, czyli wynajem auta na okres od 3 do 12 miesięcy. Pojawiają się też takie programy jak np. Fiat Rental, będący efektem współpracy między trzema firmami: Fiatem (sprzedaż aut), Fidis (finansowanie) i Fraikin (serwis i ubezpieczenia), który łączy klasyczny leasing operacyjny wraz z usługami serwisowymi oraz ubezpieczeniem pojazdu.

Takie ożywienie na tym rynku to efekt lepszej koniunktury i większego popytu na auta ze strony przedsiębiorców. Nie mogą sobie oni pozwolić na żadne przestoje, dlatego gdy tylko auto służbowe wymaga naprawy lub zostało skradzione, korzystają z usług firm wynajmujących aut na krótki termin.

- Bardzo dynamicznie rozwija się segment assistance w zakresie wynajmu samochodu zastępczego i często świadczymy usługi dla klientów tej kategorii - mówi Sebastian Syrek.

Częstymi klientami są firmy potrzebujące siedmio-, dziewięcioosobowych aut na czas wyjazdów na szkolenia, delegacje czy wizyt kontrahentów.

- Z naszej oferty korzystają też firmy w sytuacjach realizowania krótkoterminowych projektów biznesowych, np. wykonania audytu, kontroli w przypadku firm doradczych czy kancelarii prawnych - mówi Andrzej Witkowski z firmy Budget.

Właśnie dzięki firmom wynajmując y mogą lepiej planować swój biznes ze względu na lepszą regularność przychodów.

KORZYŚCI PODATKOWE*

• odliczenie do 60 proc. VAT od czynszów umowy w przypadku samochodów osobowych. Jednak suma kwot podatku VAT do odliczenia nie może przekroczyć 6 tys. zł

• odliczenie do 100 proc. VAT od czynszów umowy, w przypadku samochodów o ładowności przekraczającej 3,5 tony lub spełniających wymogi ustawowe

* z najmu średnioterminowego na przykładzie SixtFlexiLease

- Do niedawna można było zaobserwować wyraźną sezonowość i dominujący wpływ turystyki na rozwój rynku. To się jednak zmienia ze względu na boom inwestycyjny, napływ zagranicznego kapitału, a tym samym wzrost świadomości biznesu z korzyści, jakie niesie ze sobą wynajem - mówi Agata Gregorek z Avis.

Wyjaśnia, że choć sezonowość nadal występuje i występować będzie, to jednak dysproporcja między sezonem letnim a zimowym zdecydowanie się zmniejsza. Rośnie też zainteresowanie wynajmem na dwa, trzy miesiące.

- Wynajem średnioterminowy daje możliwość wykorzystania pojazdu do uruchomienia nowej działalności, zapewnienia środka transportu dla nowych pracowników, w przypadku gdy dotychczas użytkowany pojazd został unieruchomiony na dłuższy okres ze względu na naprawę, jak również w sytuacji oczekiwania na dostarczenie pojazdu docelowego - wylicza Beata Maciejewicz, dyrektor ds. sprzedaży w Sixt.

Dodaje, że zaletą wynajmu średnioterminowego jest możliwość użytkowania pojazdu bez konieczności nabywania go, unika się skomplikowanych i długotrwałych procedur oceny finansowej, a samochód może być podstawiony do dyspozycji użytkownika jeszcze w tym samym dniu.

- Korzystając z wynajmu średnioterminowego, klient korzysta z atrakcyjnych rabatów oferowanych przez producentów samochodowych, które istotnie wpływają na poziom proponowanych cen - mówi Beata Maciejewicz.

Zaletą tej usługi jest także to, że klienta nie interesują finansowe aspekty eksploatacji pojazdu (koszty serwisu, ubezpieczenia czy zmiany opon), bo o to wszystko dba firma wynajmująca samochód.

Najem średnioterminowy to usługa idealna dla firm, które albo dopiero rozpoczynają działalność, w związku z czym nie mają historii kredytowej (i ryzyko najmu długoterminowego jest zbyt duże), albo realizują średnioterminowe kontrakty, których obsługa wymaga okresowego zwiększenia floty.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile w najmie długoterminowym kontrahent ma decydujący wpływ na markę, model i specyfikację kontraktowanych samochodów, bo przecież on jest klientem docelowym, to w najmie średnioterminowym ten wybór jest ograniczony do klasy i najistotniejszych warunków specyfikacji, np. klasa D, kombi. Dzieje się tak dlatego, że to wypożyczalnia ponosi ryzyko dalszej amortyzacji i utylizacji samochodu po okresie np. półrocznego najmu. Nawet jeżeli zamówienie dotyczy kilkudziesięciu samochodów jednej klasy i wypożyczalnia uzupełnia swój park, by zrealizować kontrakt, to musi mieć pewność, że po jego wygaśnięciu samochody będą wypożyczane, a później, że nie będzie miała problemów z ich odsprzedażą.

JAKIE AUTA NAJCZĘŚCIEJ WYBIERAJĄ KLIENCI - NAJEM KRÓTKO- I ŚREDNIOTERMINOWY

• Najbardziej popularne są auta klasy compact oraz klasy średniej. Coraz więcej klientów spogląda także w stronę segmentu MPV (vany) oraz 4 x 4 - Sebastian Syrek, Europcar

• Największym zainteresowaniem cieszą się samochody małych i średnich grup: Seat Cordoba, Ford Focus, VW Passat, ale także limuzyny takie jak - Mercedes E klasa czy BMW 730 - Beata Maciejewska, Sixt rent a car Poland

• W przypadku wynajmów krótkoterminowych najpopularniejsza jest klasa kompaktowa. W przypadku wynajmów średnioterminowych jest podobnie, jednak szala przechyla się nieznacznie na stronę małych aut - Agata Gregorek, Avis Poland.

• Największym powodzeniem spośród aut osobowych cieszą się samochody z segmentu C, najczęściej wybierane modele to Ford Focus i Opel Astra - Jakub Kogut, Express Fleet Partner

MARCIN JAWORSKI

marcin. jaworski@infor. pl

OPINIE

JAKUB KOGUT

doradca klienta Express Fleet Partner

Korzystających z najmu średnioterminowego można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to firmy czekające na realizację umowy najmu długoterminowego. Dlatego w ich przypadku mówimy o najmie przedkontraktowym. Decydują się na takie rozwiązanie, gdy niespodziewanie i dynamicznie wzrośnie popyt na ich usługi. Podstawiamy wówczas klientom samochody własne, w klasach i specyfikacjach najbardziej możliwie zbliżonych do aut docelowych. Przedkontrakt jest opłacalny dla klienta, jeśli obejmuje okres trzech, najwyżej czterech miesięcy. Jeżeli czas oczekiwania jest dłuższy, klienci niejednokrotnie decydują się na zmianę marki zamawianych pojazdów. Drugą grupę klientów stanowią firmy, których działalność charakteryzuje duża sezonowość oraz firmy outsourcingowe. Coraz więcej mamy przypadków, że agencja pracy czasowej wynajmuje firmie pracownika wraz z samochodem na okres próbny.

KATARZYNA PYDYCH

KerallaResearch Instytut Badań i Rozwiązań B2B

W Polsce to głównie firmy, a potem dopiero turyści są statystycznie najczęstszymi odbiorcami usługi rent a car. Przedsiębiorcy ratują budżety mniejszych, lokalnie działających setek wypożyczalni, a turyści (szczególnie biznesowi) trafiają w ręce dużych operatorów. Do nich trafiają też duże i średnie przedsiębiorstwa potrzebujące tymczasowo wypożyczyć floty pojazdów. Nie należy jednak zapominać, że to tylko część rynku, bo przecież RAC to nie tylko auta osobowe. Trwa boom budowlany, a więc wypożyczane są auta dostawcze, wywrotki czy pojazdy specjalistyczne. Szanse rozwoju branży są pochodną rozwoju wielu innych branż, także rozwoju firm CFM czy firm ubezpieczeniowych. Jednak największą szansą utrzymania obecnej 30-procentowej dynamiki wzrostu jest szybki rozwój branży turystycznej i hotelarskiej.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...