Specjalne konto bankowe nie będzie już obowiązkowe

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
inforCMS
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą o małych rozmiarach będą mogły rozliczać się z kontrahentami, fiskusem i ZUS gotówkowo lub przez zwykły ROR.

Zmiana prawa

Projekty ustaw zawarte w tzw. pakiecie Szejnfelda zakładają m.in. zniesienie obowiązku otwierania konta rozliczeniowego przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Do zmiany dojdzie przez wprowadzenie korekt w kilku ustawach, m.in. w Ordynacji podatkowej, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i w prawie bankowym.

- Ministerstwo Finansów wyraziło już zgodę na likwidację obowiązku prowadzenia firmowego konta przez małych przedsiębiorców. Warunkiem jest, że jednorazowe transakcje gotówkowe między przedsiębiorcami, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, nie będą miały wartości większej niż 15 tys. euro - informuje Grzegorz Wlazło, doradca ministra A. Szejnfelda.

- Samozatrudnieni będę też mogli używać swoich prywatnych kont bankowych tzw. ROR-ów do rozliczeń podatkowych i z ZUS - dodaje.

Rzemieślnicy za zmianą

Niezależnie od zmian proponowanych w pakiecie Szejnfelda, wniosek o zniesienie wspomnianego obowiązku zgłosił Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) do Komisji Przyjazne Państwo prowadzonej przez Janusza Palikota z PO. Komisja Palikota rozważa bowiem m.in. kwestię obowiązkowego regulowania płatności podatkowych w formie bezgotówkowej (pkt 11 podatki tylko przelewem).

- Obrót gospodarczy małego przedsiębiorcy jest najczęściej prowadzony w formie gotówkowej, a nie przez konto bankowe. Zmuszanie go do wpłacania zarobionych pieniędzy na konto tylko po to, by potem z tego konta prowadził obowiązkowe rozliczenia z fiskusem i ZUS jest ogromnym utrudnieniem - ocenia Jerzy Bartnik, prezes ZRP.

Ze stanowiskiem ZRP zgadzają się mali przedsiębiorcy.

- Indywidualną działalność gospodarczą rozpocząłem jeszcze w latach poprzedniej dekady. Gdy chciałem wówczas dokonać przelewu podatku, dysponentka w banku odmówiła mi wykonania tej operacji, bo z rachunku oszczędnościowo- -rozliczeniowego (ROR) nie można przelewać podatku związanego z działalnością gospodarczą. Uznałem to za absurd i od tej pory jestem za zniesieniem tego wymogu - mówi Bogusław Przybysz, indywidualny przedsiębiorca świadczący usługi hydrauliczne.

- Z obowiązkowego rachunku firmowego korzystam wyłącznie do rozliczania się z urzędem skarbowym i z ZUS. Poza tym to konto nie jest mi do niczego potrzebne - przyznaje Janusz Ambroziak, taksówkarz.

Interes banków

Proponowana przez ministra Szejnfelda i rzemieślników zmiana, choć jest wyrazem społecznie akceptowanej inicjatywy uwolnienia działalności gospodarczej z nieuzasadnionych, biurokratycznych ograniczeń ma też swoich oponentów.

- Ta zmiana może budzić opór ze strony banków, które od czasu zmuszenia małych przedsiębiorców, łącznie z osobami sprzedającymi warzywa na bazarku, do prowadzenia firmowych kont zarabiają niemałe pieniądze - wskazuje G. Wlazło. - Przygotowując pakiet zmian reguł prowadzenia działalności gospodarczej obliczyliśmy, że indywidualny przedsiębiorca płaci minimum 600 zł rocznie, tylko z tytułu utrzymania rachunku rozliczeniowego w banku i obsługi bezgotówkowych płatności podatków i parapodatków. Byłoby o wiele taniej, gdyby mógł wykonać te operacje z tańszego konta ROR. Niestety, przepisy obowiązującego prawa i orzecznictwo nie pozwalają na to - dodaje.

Z danych GUS wynika, że jednoosobowych firm jest w Polsce przeszło 1,5 mln. Przychody banków z tytułu prowadzenia kont obsługujących ich działalność gospodarczą sięgają więc setek milionów zł. Nic więc dziwnego, że banki w obowiązku prowadzenia kont firmowych widzą same zalety.

- W dzisiejszych warunkach prowadzenia biznesu rachunek rozliczeniowy jest niezbędnym narzędziem, które ułatwia przedsiębiorcy pracę - ocenia Anna Papka z banku Pekao. - Takie rachunki cieszą się popularnością, niezależnie od wymogu ich posiadania wynikającego z przepisów prawa. Dzięki nim można dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Rachunek bankowy zapewnia przedsiębiorcy wiele korzyści, w tym kompleksową obsługę finansową, dostępność środków zgromadzonych na rachunku poprzez sieć oddziałów oraz bankomatów, możliwość lokowania środków i regulowania opłat stałych - zachwala.

Absurdalny wymóg

Płatność dokonywana przelewem ma swoje zalety - w razie potrzeby można ją należycie udokumentować, a przy łatwym dostępie do konta (np. na rachunku obsługiwanym przez internet) umożliwia uproszczenie i obniżenie kosztów alternatywnych operacji gotówkowych.

- Nie chodzi o to, by wyeliminować obrót bezgotówkowy, ale o to, by zlikwidować absurd - tłumaczy Elżbieta Lutow, ekspert ZRP.

- Jest faktem, że opłaty i prowizje pobierane przez banki za prowadzenie ROR-ów i rachunków rozliczeniowych znacznie się od siebie różnią. Indywidualni przedsiębiorcy więcej płacą za swoje rachunki firmowe i za obsługiwane za ich pośrednictwem rozliczenia - dodaje.

Rachunki przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...