Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Tomasz Suchar
rozwiń więcej
inforCMS
Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

ZMIANA PRAWA 

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przygotowany przez resort gospodarki zakłada wyłączenie udziału notariusza z czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłych czynności spółki dokonywanej przez jedynego wspólnika w jednoosobowej spółce kapitałowej.

- W firmach, w których jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, wizyty u notariusza są częste, bo wymaga ich wiele czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem spółki. Jest to uciążliwe. Taką wizytę trzeba umówić i opłacić - mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

Bez formy notarialnej

Po nowelizacji k.s.h. przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej nie będą musieli tak często, jak jest to obecnie, stawiać się u notariusza i ponosić kosztów poświadczenia wielu czynności prawnych. Wystarczy zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności czynności.

- Warto wskazać, iż przepisy kodeksu spółek handlowych, które mają być znowelizowane, zostały już raz złagodzone - przypomina Jarosław Chałas, partner zarządzający z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

- Zniesienie kolejnych rygorów wydaje się być dobrym rozwiązaniem - dodaje.

Jednym z argumentów podnoszonych przez Ministerstwo Gospodarki na rzecz zmiany przepisów są trudności w ustalaniu, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też nie.

- Kontrahenci przedsiębiorców nie chcą zajmować się kwestią, czy dana czynność jest zwykłą czynnością spółki czy też przekracza jej zakres. Dlatego też ze względu na ochronę własnych interesów wymagają zachowania surowszej formy - uważa Leszek Zabielski.

Eksperci zauważyli w działaniach ustawodawcy pewną prawidłowość. Mianowicie, nowelizacje kodeksu spółek handlowych zmierzają do przywrócenia rozwiązań przewidzianych już w przedwojennym kodeksie handlowym. Tak też jest z proponowaną zmianą omawianych przepisów. Kodeks handlowy tak surowych wymogów nie przewidywał.

- Wracamy do tematu podnoszonego parę lat temu, po co w ogóle był nam potrzebny kodeks spółek handlowych - podnosi Leszek Zabielski.

Notariusze nie byli za

Korporacja notariuszy nie forsowała wprowadzenia przepisów, które mają być zmienione. To ustawodawca uznał je za konieczne ze względu na ochronę bezpieczeństwa obrotu.

- Skoro ustawodawca uznał, że są one potrzebne dla bezpieczeństwa obrotu, argument ten podzieliliśmy - tłumaczy Leszek Zabielski, notariusz, członek Rady Fundacji Centrum Naukowe Notariatu.

- Nie jestem zwolennikiem uchylenia tych przepisów, ale jak zostaną uchylone, to nic złego się nie stanie. Najwyżej wrócimy do stanu zgodnego z kodeksem handlowym - dodaje.

Bez ogłaszania uchwał

Kolejną propozycją Ministerstwa Gospodarki, która ma obniżyć koszty działania spółek akcyjnych i odformalizować ich działalność, jest zniesienie obowiązku ogłaszania niektórych uchwał walnego zgromadzenia. Dzisiaj, gdy walne zgromadzenie nie zostało formalnie zwołane, każda jego uchwala jest protokołowana przez notariusza i dodatkowo musi zostać ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zdaniem projektodawców wymóg ogłoszenia wszystkich uchwał stanowi wyłącznie przejaw formalizmu. Nie ma potrzeby podawania wszystkich takich uchwał do publicznej wiadomości i obciążania spółki dodatkowymi kosztami.

- W pełni zgadzam się z proponowaną zmianą. Nie ma powodu żeby obciążać spółkę dodatkowymi obowiązkami i kosztami tylko dlatego, że akcjonariusze podjęli uchwałę na zgromadzeniu, które odbyło się bez formalnego zwołania - uważa Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case.

Jej zdaniem nie powinno się różnicować pozycji spółki akcyjnej i spółki z o.o. Tymczasem k.s.h. nie nakłada na tę drugą obowiązku publikacji.

- Pozostaje mieć nadzieję, że zaproponowana zmiana rozpocznie nowy trend racjonalizowania wymagań wobec spółek i ich udziałowców lub akcjonariuszy - konkluduje.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ADAM SZEJNFELD

wiceminister gospodarki

Przepisy art. 173 i art. 303 k.s.h. wprowadzają szczególne wymagania co do formy czynności przekraczających zwykły zarząd, dokonywanych przez jednoosobowe spółki kapitałowe z ich jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem). Są to przepisy wprowadzone kodeksem spółek handlowych. Pod rządami kodeksu handlowego z 1934 roku, który obowiązywał do 31 grudnia 2000 r., nie było podobnych regulacji, a ich brak nie przeszkadzał w sprawnym funkcjonowaniu jednoosobowych spółek z o.o. i akcyjnych i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu. Przepisy te cechuje zbytni formalizm. W praktyce proponowana nowelizacja przyczyni się również do zmniejszenia kosztów działalności takich spółek (opłat notarialnych, kłopotliwych wizyt u notariusza).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...