Koncesje ułatwią partnerstwo

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
inforCMS
Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.

Resort infrastruktury pracuje nad nową ustawą, która ma stanowić alternatywę dla martwej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Za wprowadzanie zmian, które mają ułatwić nawiązywanie partnerskich więzi między przedsiębiorcami a podmiotami publicznymi, odpowiedzialny jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury. Zapowiada on przygotowanie aktu prawnego, w którym zostaną uregulowane zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i stanowiące nowość w polskim prawie - koncesje na usługi.

- Obecna regulacja o PPP z 2005 roku jest narzędziem zbyt sformalizowanym i trudnym w realizacji. Wprowadza za dużo barier formalnotechnicznych związanych z takimi przedsięwzięciami - ocenia minister Andrzej Panasiuk.

Jego zdaniem nowa ustawa o koncesjach będzie stosowana częściej i z lepszym skutkiem niż dotychczasowa ustawa o PPP.

Eksperci są za

- Podmiot publiczny korzysta od lat z prawa zamówień publicznych regulującego instytucję koncesji na roboty budowlane. Dlatego łatwiej będzie mu stosować przepisy, które wywodzą się z prawa zamówień publicznych, niż zupełnie nowy, niesprawdzony instrument prawny - dodaje minister.

Eksperci pozytywnie odnoszą się do założeń projektowanych zmian. Za szczególnie cenny element uważają wprowadzenie koncesji na usługi.

Koncesje na usługi

- Inicjatywę uregulowania w polskim systemie prawnym koncesji na usługi należy uznać za słuszną. W oparciu o dotychczasowe koncesje na roboty budowlane nie można bowiem nawiązać współpracy w zakresie np. świadczenia usług użyteczności publicznej. Koncesja na usługi publiczne mogłaby zatem wypełnić lukę, jaka nie pozwala na pełną realizację projektów typu PPP w oparciu o zapisy prawa zamówień publicznych - uważa Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Jego zdaniem sama w sobie koncesja na usługi może być samodzielnym alternatywnym lub uzupełniającym wobec PPP sposobem realizacji zadań publicznych we współpracy z sektorem prywatnym, tak jak ma to miejsce np. w Hiszpanii.

- W przypadku stworzenia spójnej regulacji umożliwiającej realizację partnerskich projektów nie jest wykluczone zrezygnowanie z odrębnej ustawy o PPP. Tak jest w Czechach, w których projekty partnerskie realizowane są w oparciu o odpowiednie zapisy ustawy regulującej kompleksowo udzielanie zamówień publicznych - dodaje Bartosz Korbus.

Koncesje na roboty

Uregulowana w p.z.p. koncesja na roboty budowlane nazywana jest często małym PPP. Dotychczas korzystało z niej wiele podmiotów publicznych do realizacji projektów PPP. Koncesjonariusz w zamian za swoje zaangażowanie (np. zaprojektowanie i zbudowanie obiektu, np. parkingu) otrzymuje wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji zbudowanego obiektu na opłacalnych dla niego zasadach lub też prawo do eksploatacji wraz z zapłatą za część wykonanych robót.

- Liczne samorządy wobec kłopotów, jakie wiążą się z podejmowaniem projektów na zasadach określonych w ustawie o PPP, decydują się na realizację projektów PPP w formule koncesji na roboty budowlane - podkreśla Bartosz Korbus.

Minister Andrzej Panasiuk zapowiada też wprowadzenie zmian do prawa zamówień publicznych. Mają one polegać na rozszerzeniu możliwości korzystania z ułatwień związanych z usługami niepriorytetowymi. Ograniczona ma zostać możliwość uzupełniania dokumentów, tak aby wykonawcy nie mogli manipulować cenami i organizować zmów przetargowych. Zmiany mają objąć też przepisy dotyczące poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych. Minister zapowiada też odejście od restrykcyjnego podejścia w kwestii zgodności oferty ze specyfikacją, która niekiedy prowadzi do unieważniania postępowań.

Co to są koncesje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...