Zostało 10 dni na kontrolę techniczną budynków wielkopowierzchniowych

Arkadiusz Jaraszek
rozwiń więcej
inforCMS
Do 30 listopada właściciele i zarządcy dużych obiektów, jak np. magazyny, biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe, muszą przeprowadzić kontrolę ich stanu technicznego. Eksperci mają jednak wątpliwości, które budynki muszą być sprawdzone.

Nowelizacja prawa budowlanego, która obowiązuje od czerwca tego roku, nałożyła wiele dodatkowych obowiązków na właścicieli i zarządców nieruchomości. Jednym z nich jest przeprowadzenie obowiązkowej kontroli ich stanu technicznego co najmniej dwa razy w roku. Termin na wypełnienie tego zadania upływa 30 listopada. Nie dotyczy ono jednak wszystkich obiektów budowlanych. Zgodnie z ustawą kontrola powinna objąć wszystkie budynki, których powierzchnia zabudowy przekracza 2 tys. mkw., oraz inne obiekty o powierzchni dachów co najmniej 1 tys. mkw. Kontroli mają podlegać np. biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe, hale targowe, magazyny, budynki wielorodzinne oraz obiekty użyteczności publicznej - urzędy administracji, szpitale, szkoły, uczelnie wyższe.

- Sprawdzane mają być wielkopowierzchniowe obiekty, w których może dojść do zagrożeń dla ich użytkowników. Celem kontroli jest więc zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania takich budynków - mówi Jarosław Zieliński, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zarządców Nieruchomości i zarządca nieruchomości.

Zakres kontroli

Kontrola ma obejmować sprawdzenie budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujące podczas użytkowania obiektu. Sprawdzone powinny być również instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska oraz instalacje gazowe i przewody kominowe. Kontrolę na zlecenie właściciela lub zarządcy przeprowadza osoba z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi. Koszty kontroli ponosi zarządca lub właściciel nieruchomości.

- Koszt przeglądu przeciętnego powierzchniowo obiektu wynosi kilkaset złotych. Jeśli jednak chodzi o obiekty o znacznej powierzchni, jak np. centra handlowe, hale produkcyjne, to koszty te mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych - mówi Jarosław Zieliński.

Zarządca lub właściciel nieruchomości po przeprowadzeniu kontroli obiektu powinien zgłosić ten fakt do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jeżeli nie wykonają tego obowiązku, to inspektor nadzoru może nałożyć na nich karę grzywny do 500 zł. Kara może być nałożona także przez sąd i wówczas może ona przekroczyć 500 zł.

Obliczanie powierzchni

Wypełnienie nowego obowiązku może rodzić w praktyce problemy. Jest bowiem wiele wątpliwości, czy kontrola powinna obejmować kompleksy budynków.

- Wielu właścicieli i zarządców nie wie, czy w przypadku zespołu budynków powierzchnię dachu liczy się razem czy osobno - mówi Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana.

Zdaniem ekspertów powierzchnię dachu powinno się liczyć jako powierzchnię jego rzutu na płaszczyznę poziomą.

- Jeżeli kompleks budynków ma jedną książkę obiektu budowlanego, to powierzchnię dachu należy liczyć łącznie. Jeżeli jednak każdy z obiektów wchodzących w skład kompleksu budynków ma własną książkę obiektu budowlanego, to powierzchnia dachu powinna być liczona dla każdego budynku oddzielnie - mówi Jan Spółczyński, projektant budowlany.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uważa, że powierzchnię dachu można określić na podstawie projektu budowlanego. Jednocześnie GUNB uważa, że powierzchnia dachu nie decyduje o tym, czy kontroli mają być poddane zespoły budynków. Powierzchnię dachu bierze się bowiem pod uwagę jedynie w odniesieniu do innych obiektów, które nie są budynkami.

- Jeżeli właściciel lub zarządca ma do czynienia z zespołem budynków, wówczas powinien określić powierzchnię zabudowy poszczególnych budynków wchodzących w skład zespołu. Kontroli będą podlegały tylko te budynki, których powierzchnia zabudowy przekracza 2 tys. mkw. Natomiast powierzchnia zabudowy zespołu budynków nawet przekraczająca 2 tys. mkw. nie świadczy o konieczności dokonywania przeglądu całego zespołu budynków - mówi Anna Macińska, Dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Kilka kontroli naraz

Dodatkowe problemy mogą pojawić się w związku ze skumulowaniem się kilku obowiązkowych kontroli tego samego budynku. Może być taka sytuacja, że właściciel lub zarządca nieruchomości będzie musiał zapłacić za obligatoryjną kontrolę pięcioletnią, roczną oraz okresową.

- Nie ma możliwości, żeby dokonać połączenia tych przeglądów i sporządzić jeden protokół. Właściciele i zarządcy budynków muszą przeprowadzić każdą z nich oddzielnie i ponieść ich koszty - mówi Jarosław Zieliński.

Odmiennego zdania jest GUNB

- Właściciel bądź zarządca obiektu budowlanego może przeprowadzić jednocześnie kontrolę roczną wraz z kontrolą pięcioletnią obiektów wielkopowierzchniowych, jeżeli przypada ona w tym samym roku. Z protokołu wspólnej kontroli powinien jednak wynikać rodzaj i zakres poszczególnych kontroli - mówi Anna Macińska. Dodaje, że w takim przypadku kontrola roczna musi być przeprowadzona do 31 maja, natomiast druga kontrola roczna do 30 listopada.

Kontrola obiektów budowlanych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...