Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.

NOWE PRAWO

Wynalazcy mają wątpliwości, czy uproszczenie od 1 listopada 2007 r. procedur umożliwi im zgłaszanie do Urzędu Patentowego większej liczby wynalazków. Nowe procedury związane ze zgłaszaniem patentów i wzorów przemysłowych, ochroną międzynarodowych znaków towarowych, wpisami do rejestrów i dokonywaniem zgłoszeń do Urzędu Patentowego drogą elektroniczną zostały uregulowane w ustawie z 29 czerwca 2007 r. nowelizującej prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Zgłoszenia przez internet

Od 1 listopada 2007 r. można zgłaszać przedmioty własności przemysłowej przez internet oraz prowadzić z Urzędem Patentowym korespondencję w postaci elektronicznej. Przy ustalaniu daty zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo przemysłowego w Urzędzie Patentowym korespondencja elektroniczna jest brana pod uwagę przy ustalaniu pierwszeństwa do uzyskania patentu.

- Jest to bardzo wygodna forma dla zgłaszających i rzeczników patentowych, szczególnie spoza Warszawy. Rzecznicy warszawscy najczęściej dostarczali zgłoszenia osobiście do Urzędu Patentowego - komentuje rzecznik patentowy Włodzimierz Gałązkiewicz z Kancelarii Rzeczników Patentowych Brandpat Czyż, Gałązkiewicz, Ziółkowski.

Często opisy patentowe zawierają kilkaset stron, a trzeba je składać w dwóch egzemplarzach, w dodatku podpisując rysunki i ostatnie strony. Korzystając z formy elektronicznej zgłoszenia, unika się problemów i ryzyka, jakie często stwarza poczta przy dostarczaniu przesyłek - tłumaczy Włodzimierz Gałązkiewicz.

Zgłaszający może uzupełnić i poprawić zgłoszenie wynalazku, aż do czasu wydania decyzji o udzieleniu patentu. Powinien wówczas nadesłać odpowiednio zmieniony skrót opisu wynalazku. Zdaniem Pawła Podreckiego, adwokata z Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, wymogi procedury dla zgłaszających zostały złagodzone, zwłaszcza w zakresie usuwania braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego.

Zgłoszenie pierwotne

Znowelizowane przepisy regulują też warunki przyznawania przez Urząd Patentowy daty zgłoszenia pierwotnego zgłoszeniu wydzielonemu. Urząd może odmówić takiego przyznania tylko wówczas, gdy uzna, że konkretne zgłoszenie nie dotyczy wynalazku ujawnionego w zgłoszeniu pierwotnym.

Od 1 listopada 2007 r. wprowadzone zostały również ułatwienia dla osób, które ubiegają się o tzw. zgłoszenie wydzielone i w przewidzianym terminie złożyły do akt zgłoszenia pierwotnego wymagane dokumenty wraz z tłumaczeniem. Teraz wystarczy, że złożą podanie, w którym potwierdzają te oświadczenia oraz kopie dowodu albo tłumaczenia dowodu potwierdzającego zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie lub wystawienia go na określonej wystawie.

Cudzoziemiec korzysta z ochrony

Zagraniczni wynalazcy, którzy ubiegają się o patent, nie będą musieli wskazywać, że chcą skorzystać również z ochrony w Polsce. Wystarczy bowiem, że w Urzędzie Patentowym złożą tłumaczenie dokumentacji. Do ochrony wynalazków zarejestrowanych w agendach unijnych stosuje się przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych lub topografii układów scalonych.

- Natomiast polscy wynalazcy mogą składać wnioski do Europejskiego Trybunału Patentowego - tłumaczy Andrzej Pyrża, wiceprezes Urzędu Patentowego.

Jest ich jednak niewiele, ponieważ zgłoszenia są kosztowne. Zdaniem Andrzeja Pyrży liczba polskich wynalazków mogłaby być większa, gdyby wynalazcy mogli liczyć na większą niż do tej pory pomoc państwa, korzystniejsze kredyty i fundusze unijne oraz na lepsze postrzeganie przez wyższe uczelnie pracowników naukowych, którzy uzyskują patenty.

- Liczba patentów utrzymuje się od kilku lat mniej więcej na tym samym poziomie - mówi Andrzej Pyrża.

Natomiast od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znacznie mniej wniosków składają wynalazcy z zagranicy.

- Ubiegają się o zarejestrowanie ich w agendach unijnych i dopełniają formalności w taki sposób, aby patenty korzystały z ochrony również w Polsce - dodaje Andrzej Pyrża.

Dowody pierwszeństwa

Przepisy nowelizacji zmieniły na korzystniejsze dla wynalazców wymogi określające termin złożenia tłumaczeń dowodów pierwszeństwa i oświadczeń o podstawie korzystania z uprzedniego pierwszeństwa. Wprowadzono dodatkowy trzymiesięczny termin liczony od daty zgłoszenia wynalazku, w którym zgłaszający powinien nadesłać tłumaczenie na język polski lub na inny język, jeżeli wynika to z umowy międzynarodowej. Gdyby zgłoszenie nie zawierało tłumaczenia, to wówczas Urząd Patentowy wydaje postanowienie, wzywając do uzupełnienia wniosku pod rygorem odmowy przyznania uprzedniego pierwszeństwa. Natomiast ten, kto nabył prawo do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa przysługującego ze zgłoszenia albo wystawienia wynalazku dokonanego przez inną osobę, powinien w ciągu trzech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku nadesłać oświadczenie o tym, na jakiej podstawie korzysta z uprzedniego pierwszeństwa.n

20 131 zgłoszeń patentowych dokonano w UE w 2006 roku

2369 zgłoszeń patentowych dokonano w Polsce w 2006 roku

100 wniosków patentowych złożyli polscy wynalazcy do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2006 roku

Co zmieniło się w prawie patentowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...