Wypłaty dla niepełnosprawnych i firm mogą być zagrożone

Łukasz Guza
rozwiń więcej
inforCMS
Od 7 listopada niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Aby wypłacić pieniądze jeszcze w tym roku, rady powiatu muszą podjąć specjalne uchwały. Możliwe, że niektórzy niepełnosprawni i pracodawcy ich zatrudniający otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku.


Już od środy firmy będą mogły ubiegać się o refundację kosztów zatrudniania niepełnosprawnych, a sami niepełnosprawni o bezzwrotną pomoc na założenie firmy. Tego dnia wchodzą w życie trzy rozporządzenia ministra pracy określające zasady korzystania z tej pomocy. Nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku. Niektóre samorządy nie zarezerwowały bowiem pieniędzy na ten cel ze środków przekazywanych im przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc otrzymają tylko niepełnosprawni i firmy z tych powiatów, które nie wydały jeszcze wszystkich pieniędzy na rehabilitację i szybko zmienią tegoroczne uchwały w sprawie podziału środków z PFRON. Pozostali otrzymają je dopiero w przyszłym roku, po rozdzielenia takich środków na 2008 rok.


Pieniądze w powiatach


Rady powiatu przyjmują uchwały w tej sprawie zazwyczaj dopiero na przełomie marca i kwietnia.


- W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie dowiedziałam się, że mogę starać się o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej dopiero w przyszłym roku - mówi Urszula Michałowska z firmy Centrum Mody w Nadarzynie, która znalazła już niepełnosprawnego kandydata do pracy.


Iwona Wieczorkiewicz, szefowa żyrardowskiego PCPR, do którego zwróciła się pani Urszula, tłumaczy, że kiedy na początku 2007 roku powiat rozdzielał środki z PFRON na poszczególne zadania związane z rehabilitacją, nie obowiązywały jeszcze znowelizowane przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


- Niemożliwe było więc przyznanie jakichkolwiek pieniędzy na zadania, których wtedy nie przewidywała jeszcze ustawa - mówi Iwona Wieczorkiewicz.


Obecnie jednak przepisy dotyczące refundacji kosztów wynagrodzenia, składek na ZUS i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych, a także dofinansowania do założenia firmy już obowiązują. Żyrardowski PCPR nie planuje jednak zmiany uchwały Rady Powiatu w ten sposób, aby część pieniędzy z innych zadań związanych z rehabilitacją przekazać na realizację wspomnianych refundacji i dofinansowania.


Biuro informuje


Takie stanowisko powiatów jest uzasadnione tylko w sytuacji, gdy wydały one już w tym roku wszystkie środki na inne niż wspomniane zadania związane z rehabilitacją. Tak wynika z wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z tą opinią, wnioski w sprawie refundacji i dofinansowania mogą być składane już od 7 listopada tego roku i w przypadku, gdy powiat zmieni uchwałę w sprawie podziału środków z PFRON jeszcze w tym roku, mogą zostać rozpatrzone pozytywnie. Natomiast jeśli powiat nie zmieni uchwały lub, jak wspomnieliśmy, wydał wszystkie środki na inne cele - wniosek zostanie odrzucony.


- W tym roku wykorzystaliśmy już prawie wszystkie środki z PFRON, dlatego nie planujemy zmiany uchwały rady powiatu - mówi Krystyna Zamorska z Powiatowego Urzędu Pracy w Oławie, woj. dolnośląskie.


Podkreśla jednak, że w przyszłym roku powiat będzie starał się o większe środki z funduszu, gdyż zainteresowanie osób niepełnosprawnych np. dofinansowaniem do założenia własnej firmy jest olbrzymie. Wolnych środków na realizację nowych zadań w tym roku nie mają także np. PCPR we Wrocławiu, Lublinie i Olsztynie.


- Rozdysponowaliśmy już 3 mln zł, czyli całą kwotę, jaką otrzymaliśmy w tym roku od PFRON - mówi Arkadiusz Paturaj, dyrektor olsztyńskiego PCPR.


- Obecnie najwięcej pieniędzy pochłaniają np. dofinansowania do sprzętu medycznego lub na likwidację barier architektonicznych. Nie stać nas w tym roku na realizację nowych zadań - dodaje Grażyna Rutkiewicz z PCPR we Wrocławiu.


Niektórzy wypłacą


Jeszcze w tym roku o środki z PFRON będą mogli starać się np. niepełnosprawni i pracodawcy z powiatu skarżyskiego.


- Spodziewając się zmiany przepisów, tak skonstruowaliśmy uchwałę rady powiatu w sprawie podziału środków z PFRON, aby starosta w każdej chwili, po konsultacjach z Powiatową Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, mógł zmieniać sposób wydatkowania tych pieniędzy - mówi Małgorzata Półtorak, dyrektor PCPR w Skarżysku-Kamiennej.


Dzięki temu prostemu zabiegowi legislacyjnemu starosta może przekazać część pieniędzy z dotychczas realizowanych zadań związanych z rehabilitacją na te wprowadzone tegoroczną nowelizacją ustawy o rehabilitacji. Nie trzeba zwoływać Rady Powiatu i zmieniać całej uchwały w sprawie podziału środków z PFRON.


- Do tej pory nie wydaliśmy w tym roku wszystkich środków na cele związane z rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych - dodaje Małgorzata Półtorak.


Zapewnia, że środki te na pewno zostaną przekazane na nowe zadania związane z rehabilitacją zawodową. Od 7 listopada mieszkańcy powiatu skarżyskiego mogą więc składać wnioski, m.in. o dofinansowanie do założenia firmy lub refundację kosztów wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych pracowników.


Zmianę uchwały w sprawie podziału środków z PFRON rozważa powiat poznański.


- Najpierw musimy się jednak skonsultować z PCPR oraz z Powiatowym Urzędem Pracy, gdyż w tym roku zostało nam niewiele pieniędzy na rehabilitację - mówi Ewa Dalc, członek zarządu powiatu poznańskiego.


Zagrożona pomoc dla niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

GP radzi

Czy dofinansowanie przysługuje przy zakładaniu drugiej firmy

Dwa lata temu zrezygnowałem z prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie jestem bezrobotny i posiadam orzeczenie o niezdolności do pracy. Czy mogę starać się o dofinansowanie do założenia drugiej firmy?

TAK Niepełnosprawny zarejestrowany jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu może jednorazowo otrzymać środki z PFRON na ponowne podjęcie działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest jednak złożenie oświadczenia wnioskodawcy, że od zaprzestania prowadzenia tej działalności upłynęło co najmniej 12 miesięcy.


Jak długo niepełnosprawny musi być zatrudniony

Chcę przyjąć do pracy bezrobotnego niepełnosprawnego i starać się o zwrot kosztów wyposażenia jego stanowiska pracy. Czy muszę zobowiązać się do jego zatrudnienia przez konkretny okres?

TAK Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego ze środków PFRON może zostać przyznany pracodawcy, jeżeli zobowiąże się do zatrudniania tej osoby przez okres co najmniej 36 miesięcy. Refundacja obejmuje m.in. udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna.


Czy mogę zatrzymać nadpłatę refundacji kosztów zatrudnienia

Chcę zatrudnić niepełnosprawnego i uzyskać refundację jego wynagrodzeń i składek ZUS. Czy jeśli otrzymam z tego tytułu kwotę wyższą niż ustalona w umowie ze starostwem, będę mógł zachować różnicę?

NIE Jeżeli refundacja została wypłacona pracodawcy w wysokości wyższej od należnej, pracodawca informuje starostę o wysokości nienależnie pobranej kwoty refundacji oraz dokonuje zwrotu tej kwoty w terminie trzech miesięcy od dnia jej ujawnienia. Jeżeli natomiast refundacja została wypłacona pracodawcy w wysokości niższej od należnej, pracodawca może poinformować starostę o wysokości kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą należną a kwotą wypłaconą pracodawcy oraz złożyć wniosek o jej wypłatę.


Podstawa prawna

- Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz.U. nr 194, poz. 1403).

- Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. nr 194, poz. 1404).

- Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 194, poz. 1405).


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...