Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
inforCMS
Od 2008 roku renciści prowadzący firmę będą wpłacać do ZUS wszystkie składki ubezpieczeniowe. PFRON zrefunduje składkę emerytalną i rentową, a właściciele firm opłacą składkę do Funduszu Pracy i wypadkową. Zaraz na początku 2008 roku renciści-przedsiębiorcy muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.


Już od stycznia renciści prowadzący firmy rozpoczną opłacanie wszystkich składek do ZUS. Składkę na emeryturę i rentę będzie im jednak refundować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sami będą finansować składkę wypadkową i do Funduszu Pracy. Muszą na początku stycznia zgłosić się do ZUS, aby wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego i zarejestrować jako płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Więcej do ZUS


- Od 1 stycznia 2008 r. renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury - wyjaśnia Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.


Osoby takie zostaną objęte obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym, a ubezpieczenie chorobowe będzie dla nich dobrowolne. Będą też musiały płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, podobnie jak przed 1 stycznia 2008 r. W większości będą również opłacać składki na Fundusz Pracy.


Przedsiębiorcy-renciści będą musieli opłacać składki do dziesiątego dnia każdego następnego miesiąca. Oznacza to, że składki za styczeń 2008 r. muszą wpłacić najpóźniej 10 lutego.


Renciści, dla których podstawa ustalania wysokości składek wyniesie 60 proc. przeciętnej płacy (biorąc pod uwagę obecną wysokość tej podstawy i planowaną na styczeń obniżkę z 10 proc. do 6 proc. składki rentowej), zapłacą do ZUS (jeśli będą opłacać składkę chorobową) ponadtrzykrotnie więcej niż obecnie. Zamiast niespełna 190 zł - ponad 700 zł.


Będą wpłacać do ZUS oprócz składki zdrowotnej (189,95 zł), składkę na emeryturę i rentę (405 zł), na Fundusz Pracy (38,87 zł), ubezpieczenie chorobowe (38,87 zł) i wypadkowe (28,56 zł).


Zgłoszenie do ubezpieczeń


- Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń musi być dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania tego obowiązku - przypomina Jacek Dziekan.


ZUS wyjaśnia, że ponieważ zmieni się sytuacja prawna tych rencistów, będą musieli wyrejestrować się z ZUS na formularzu ZUS ZWUA. Taka procedura dotyczy osób, które będą podlegać ubezpieczeniu 31 grudnia tego roku. Wtedy podadzą jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r.


Jeśli osoby te będą jednak nadal chciały prowadzić działalność, muszą ponownie złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.


Rzecznik prasowy ZUS przypomina, że w tym dokumencie należy podać jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń 1 stycznia 2008 r. i nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Natomiast osoby posiadające ustalone prawo do renty, które rozpoczną prowadzenie działalności po 31 grudnia 2007 r., będą musiały zgłaszać się do ZUS na ogólnych zasadach.


Konieczny wniosek


Zgodnie z nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), aby otrzymać refundację opłaconej składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, niepełnosprawny prowadzący działalność będzie musiał złożyć wniosek do PFRON. Musi do niego dołączyć informację, m.in. o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych składkach i stopniu niepełnosprawności.


- Dla funduszu może to być problem, gdyż będzie musiał prowadzić rozliczenia z grupą około 40 tys. osób - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.


W terminie siedmiu dni od otrzymania wniosku fundusz przeleje na rachunek bankowy niepełnosprawnego kwotę refundacji składek. Jeśli wnioskodawca będzie posiadał zaległości wobec PFRON (ponad 100 zł), fundusz wstrzyma wypłatę refundacji do czasu uregulowania długu.


PFRON będzie refundował składki na ubezpieczenia przez 12 miesięcy. Później niepełnosprawni będą mogli wystąpić do funduszu z wnioskiem o jej przedłużenie. Z finansowej pomocy uzyskanej w ciągu roku trzeba będzie się rozliczyć. Wnioskodawcy dokonają tego na specjalnych formularzach do 15 lutego roku następującego po tym, za który się rozliczają.


Więcej świadczeń


Renciści, płacąc składki do ZUS, zyskają prawo do wielu świadczeń. Opłacanie składki emerytalnej oznacza, że w przyszłości będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa będzie gwarantować im prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, tj. popularnego zwolnienia chorobowego na dziecko. Ponadto opłacając składkę wypadkową z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renciście będą przysługiwać m.in. zasiłek chorobowy czy jednorazowe odszkodowanie.


Co zmieni się od nowego roku dla rencistów prowadzących firmy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


BOŻENA WIKTOROWSKA ŁUKASZ GUZA

gp@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...