Przedsiębiorstwa nie odpowiadają za popełnione przestępstwa

Arkadiusz Jaraszek
rozwiń więcej
inforCMS
Spółki oraz przedsiębiorstwa, które uzyskały korzyść z popełnienia przestępstwa, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej. Zdaniem prawników przyczyną tego są niejasne przepisy oraz niewiedza sądów i prokuratorów.

 


- W praktyce ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych nie ma zastosowania - mówi sędzia Andrzej Almert, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie.


Dopuszczalne sankcje karne


- Zdaniem prawników, tego typu regulacje są charakterystyczne dla wszystkich państw rozwiniętych przemysłowo. Dynamiczny rozwój gospodarczy często powoduje, że w wyniku działań podmiotów zbiorowych powstają poważne szkody. Dochodzenie odpowiedzialności za takie szkody na indywidualnej drodze byłoby praktycznie niemożliwe - mówi prof. Marian Filar, karnista z UMK w Toruniu.


Odpowiedzialność podmiotu zbiorowego polega głównie na nałożeniu na niego sankcji finansowych. Sąd może bowiem nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości od 1 tys. zł do 20 mln zł. Kara ta nie może przekroczyć jednak 10 proc. przychodu osiągniętego przez podmiot zbiorowy w roku obrotowym, w którym przestępstwo zostało popełnione. Sąd może również ukarać podmiot zbiorowy także zakazem promocji lub reklamy, korzystania z różnych form wsparcia finansowego czy zakazem ubiegania się o zamówienia publiczne. Podmiot zbiorowy może otrzymać także zakaz prowadzenia określonej działalności.


Przyczyny niedziałania ustawy


Zdaniem prawników to właśnie zakaz prowadzenia określonej działalności jest jednym z powodów niefunkcjonowania ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.


- Dla przedsiębiorstwa taki zakaz jest swojego rodzaju karą śmierci i może doprowadzić do jego upadku. Sądy i prokuratorzy są zatem pod silnym naciskiem i również z tego względu niechętnie decydują się na stosowanie ustawy - wyjaśnia prof. Marian Filar.


Nie jest to jedyna przyczyna niefunkcjonowania ustawy i braku wniosków o pociągnięcie podmiotów zbiorowych do odpowiedzialności.


- Ustawa przyjęła kaskadowy model postępowania - tzn. wniosek o odpowiedzialność podmiotu zbiorowego może być kierowany po prawomocnym skazaniu osoby fizycznej. W związku z tym może on ujrzeć światło dzienne dopiero po upływie długiego okresu, nawet kilku lat - mówi dr Barbara Namysłowska-Gabrysiak, karnista z UW.


Dodaje, że lepszym rozwiązaniem byłoby jednoczesne postępowania przeciwko osobie fizycznej i podmiotowi zbiorowemu.


Także Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega potrzebę zmian tych rozwiązań.


- Rozważana jest ewentualna potrzeba nowelizacji mając na względzie regulacje obowiązujące w tym zakresie w państwach unijnych oraz w systemie amerykańskim - mówi sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wyjaśnia, że w prawie europejskim, w żadnej z regulacji nie nałożono obowiązku powiązania odpowiedzialności podmiotu zbiorowego z uprzednim stwierdzeniem odpowiedzialności osoby fizycznej.


- W prawie amerykańskim preferowane jest stosowanie wobec podmiotów zbiorowych odpowiedzialności cywilnej, a jedynie w ostateczności, gdy nie da się zastosować odpowiedzialności cywilnej, wchodzić w grę może odpowiedzialność karna - dodaje Sławomir Różycki.


Wadą ustawy jest także fakt, iż nie przewiduje postępowania przygotowawczego.


Prawnicy wskazują jednak, że najpoważniejszą przyczyną niestosowania ustawy jest brak wiedzy sędziów i prokuratorów. Zawiera ona bowiem szereg niejasności, które nie zostały jeszcze wyjaśnione, np. przez orzecznictwo sądów.


Kiedy i za co firma może zostać ukarana
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...