Jednoosobowe firmy muszą mieć swoją nazwę

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Dzisiaj mija termin, do którego spółki handlowe oraz jednoosobowi przedsiębiorcy powinni określić odpowiadającą nowym wymogom nazwę firmy, pod którą prowadzą działalność gospodarczą.


Nowe Prawo

 


Dzisiaj mija termin, do którego spółki handlowe oraz jednoosobowi przedsiębiorcy powinni określić odpowiadającą nowym wymogom nazwę firmy, która odróżniać będzie ich od innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Taki obowiązek został na nich nałożony przez przepisy ustawy z 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 49, poz. 408).

 


Uchwalona w 2003 roku nowelizacja kodeksu cywilnego wprowadziła między innymi definicję przedsiębiorcy oraz określiła sposób ich oznaczania. Zobowiązała też przedsiębiorców, aby w ciągu czterech lat od wejścia w życie ustawy dostosowali nazwę firmy do wymogów określonych w przepisach. Gdyby w tym czasie przedsiębiorca nie mógł tego uczynić, to powinien przynajmniej złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zezwolenie mu na zachowanie dotychczasowej nazwy firmy w całości lub z niezbędnymi zmianami. Sąd musiałby wydać orzeczenie w tej sprawie najpóźniej do 25 września 2008 r.


Działalność pod firmą


Przed nowelizacją w 2003 roku kodeksu cywilnego pod firmą musiały działać wyłącznie spółki prawa handlowego. Teraz taki obowiązek ciąży również na osobach fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Firma przedsiębiorcy powinna być określona w taki sposób, aby odróżniała go w sposób dostateczny od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku (na przykład paliwowym, produktów rolnych itp.), a nie tylko w tej samej miejscowości.


Nazwa firmy nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu i miejsca jego działalności oraz źródeł jego zaopatrzenia. Chodzi bowiem o ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją i przed wprowadzaniem w błąd innych przedsiębiorców oraz klientów.


Oznaczenie firmy


Sposób oznaczenia firmy zależy od tego, czy przedsiębiorca jest osobą fizyczną, czy prawną. Dla osoby fizycznej firmą jest jej imię i nazwisko. Nie wystarczy więc, aby przedsiębiorca wskazał tylko pierwszą literę imienia. Natomiast będzie mógł do firmy włączyć również pseudonim lub dane wskazujące na przedmiot lub miejsce prowadzenia działalności, a nawet inne dowolnie dobrane określenia, gdyby okazały się niezbędne do wyróżnienia firmy.


Z kolei w spółce cywilnej firmę stanowić powinny imiona i nazwiska wszystkich wspólników, którzy zawarli umowę spółki wraz z dodatkiem, że chodzi o spółkę cywilną.


Firmą osoby prawnej jest jej nazwa, która najczęściej może zostać obrana w sposób dowolny. Oprócz niej firma powinna też zawierać określenie formy prawnej, nawet w skrócie. Wyjątkowo firma osoby prawnej może zawierać nawet nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służyłoby to wykazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Jednakże ta osoba powinna na piśmie wyrazić zgodę na umieszczenie jej danych w formie osoby prawnej. Natomiast w razie jej śmierci potrzebna jest pisemna zgoda jej małżonka i dzieci. Przedsiębiorca może się również posługiwać skrótem nazwy firmy.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl


Podstawa prawna

- Ustawa z 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 49, poz. 408).


OPINIA

MARIUSZ ŻELICHOWSKI

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

W aktualnym stanie prawnym wymóg posługiwania się firmą obejmuje więc nie tylko spółki handlowe, ale również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Natomiast nie dotyczy on spółek cywilnych, ponieważ nie mają one statusu przedsiębiorców. Posługiwanie się firmą ciąży tylko indywidualnie na przedsiębiorcach tworzących taką spółkę.

Nowe wymagania dotyczące firmy ciążą nie tylko na osobach fizycznych i prawnych, które podjęły działalność gospodarczą dopiero po wejściu w życie zmian, lecz równie na przedsiębiorcach, którzy już wcześniej działali na rynku. Na nich został nałożony obowiązek dostosowania nazw firm do nowych przepisów w ciągu czterech lat od wejścia w życie noweli.

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...