Pełnomocnik będzie doręczał wszystkie pisma stronie przeciwnej

Podniesienie kosztów obsługi sprawy przez pełnomocników profesjonalnych w prosty sposób przełoży się na zwiększenie kosztów ich usług- podnosząc wydatki zleceniodawców.
Zbliża się uchwalenie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, zmieniającego treść art. 132 kpc. Nowelizację przyjął już Sejm, po ewentualnych poprawkach Senatu i podpisie Prezydenta, ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Przemycony artykuł

Opisywana nowelizacja, poza pewnymi zmianami redakcyjnymi istniejących przepisów, wprowadza także m.in. rozdzielenie możliwości uzyskania pomocy pełnomocnika z urzędu od zwolnienia od kosztów sądowych.

Pomiędzy tymi zmianami „przemycona” została nowelizacja art. 132 kpc, dotyczącego możliwości bezpośredniego doręczania sobie pism procesowych przez profesjonalnych pełnomocników (adwokatów i radców prawnych).

Podobnie jak w postępowaniu gospodarczym

Nowe brzmienie artykułu 132 kpc to:

„W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.”

Zobacz: Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

Jak łatwo zauważyć, powyższa norma przypomina rozwiązanie zastosowane w postępowaniu w sprawach gospodarczych (art. 479 9 kpc), z tym wyjątkiem, że dotyczy sytuacji, w których obie strony reprezentowane są przez pełnomocników profesjonalnych. W postępowaniu gospodarczym, każda strona reprezentowana przez pełnomocnika musi pisma doręczać bezpośrednio stronie przeciwnej.

Skutki dla prawników

W każdej sprawie cywilnej (art. 132 jest przepisem „uniwersalnym”, wyłączanym przez lex specialis w postępowaniach odrębnych – jak wskazany art. 4799 kpc) – w której obie strony będą reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników procesowych – konieczne będzie bezpośrednie doręczanie przez nich pism procesowych.

Oznacza to, że każde pismo procesowe (poza wymienionymi w art. 132§2 kpc- np. pozew, sprzeciw od nakazu zapłaty itp.) będzie musiało być nadane 2 krotnie. Raz do strony reprezentowanej przez adwokata, drugi raz do sądu wraz z potwierdzeniem nadania stronie przeciwnej.

Jak łatwo zauważyć- podwaja to koszty korespondencji – co więcej, zwiększa znacząco ryzyko procesowe. Pomyłka w zakresie wysyłki , skutkuje zwrotem pisma bez wezwania do uzupełnienia braków.

Skutki dla zleceniodawców

Podniesienie kosztów obsługi sprawy przez pełnomocników profesjonalnych w prosty sposób przełoży się na zwiększenie kosztów ich usług- podnosząc wydatki zleceniodawców. Co więcej, w przypadku złożonych spraw – w których w stosunku do jednej ze stron zachodzi jakaś forma współuczestnictwa- a poszczególne osoby reprezentowane będą przez innych pełnomocników- koszty korespondencji mogą być znaczące- zwłaszcza przy długich i złożonych postępowaniach.

Zleceniodawcy muszą liczyć się z tym, że pełnomocnicy nie będą chcieli się ujawniać w postępowaniu- tj. będą sporządzać odpowiednie pisma i opinie, nie będą natomiast występować w postępowaniu. Zrzucając ciężar na zleceniodawców, unikają ryzyka związanego z problematycznym doręczaniem pism procesowych.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...