Od maja 2012 r. zniknie postępowanie gospodarcze

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych będzie zlikwidowane fot. Fotolia
Przedsiębiorcy stracą odrębne postępowanie w sprawach cywilnych. Od maja 2012 r. sprawy gospodarcze będą rozpatrywane w zwykłym trybie.

Nowelizacja postępowania cywilnego

Wprowadzony w 1989 r. odrębny tryb postępowania w sprawach cywilnych o charakterze gospodarczym wkrótce stanie się jedynie historią. Wraz z początkiem maja 2012 r. w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która uchyla ten tryb procedowania. Od tej chwili sprawy między przedsiębiorcami będą rozstrzygane w zwykłym trybie.

Historia odrębnego postępowania gospodarczego miała swój początek wraz z likwidacją w 1989 r. Państwowego Arbitrażu Gospodarczego. W zamian przedsiębiorcy otrzymali odrębny tryb dochodzenia roszczeń cywilnych, o których miały orzekać specjalnie powołane sądy gospodarcze, funkcjonujące w formie wydziałów sądów powszechnych.  Utrzymywanie odrębnego  trybu gospodarczego uzasadniana była m.in. odmiennością roszczeń cywilnych w obrocie gospodarczym. Nie bez znaczenia były także szczególne zasady trybu, które miały przyspieszyć dochodzenie roszczeń.

Zobacz: Postępowanie gospodarcze

Postępowanie gospodarcze

Likwidacja postępowania gospodarczego jest podyktowana chęcią uproszczenia postępowania cywilnego. Odrębny tryb dochodzenia roszczeń gospodarczych charakteryzuje się bowiem wysokim stopniem sformalizowania.

Zobacz: Kto nie może być świadkiem w postępowaniu gospodarczym?

W ramach postępowania gospodarczego strony jedynie w ograniczonym stopniu mogą modyfikować żądanie pozwu. Przede wszystkim zakazane jest wysuwanie nowych roszczeń (art. 4794 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W ramach postępowania gospodarczego nie ma również możliwości zawieszania postępowania na zgodny wniosek stron. Przede wszystkim istotną modyfikacją postępowania zwykłego jest prekluzja dowodowa.  Zarówno powód, jak i pozwany obowiązani są przedstawić wszystkie dowody w swoich pierwszych pismach procesowych. Późniejsze ich powołanie jest ograniczone jedynie do wyjątkowych sytuacji.

W przypadku powoda problem jest o tyle nieistotny, że to on decyduje o terminie wniesienia pozwu, a zatem może swobodnie przygotować materiał dowodowy. Inaczej jest jednak w przypadku pozwanego, który zgodnie z art. 47914 ust. 1 w sprawach, w których nie jest wydawany nakaz zapłaty, jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew  w terminie 2 tygodni. W piśmie tym musi przedstawić wszystkie twierdzenia, zarzuty i dowody. W praktyce oznacza to, że pozwany ma jedynie 2 tygodnie na dokładne przygotowanie obrony. W efekcie o procesach gospodarczych niekiedy mogą decydować względy formalne (np. spóźniony wniosek dowody albo brak zarzutu np. przedawnienia), a nie merytoryczne.

Od maja procedura zwykła

Zmiany Kodeksu postępowania cywilnego oznaczają, że od maja 2012 r. sprawy gospodarcze będą rozpatrywane w trybie zwykłym. Dotychczasowa prekluzja dowodowa ma być zastąpiona bardziej elastycznymi rozwiązaniami.

Zobacz serwis: W sądzie

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...