W jaki sposób wyliczać wpis od pozwu?

Istnieje możliwość zwolnienia od kosztów postępowania, z uwagi na brak środków na ich pokrycie.
Wpis sądowy- jest opłatą jaką ponosi powód, za to, że sąd zajmie się jego sprawą. Jakkolwiek istnieje możliwość zwolnienia z kosztów (rzadko stosowana), a część spraw zwolniona jest z opłat (np. sprawy pracownicze- ale tylko pracowników- powodów) wpis jest krytyczny dla powodzenia powództwa.

Kiedy wpis jest konieczny

Wniesienie wpisu jest co do zasady warunkiem koniecznym wszczęcia postępowania cywilnego. Jeśli żaden przepis szczególny nie stanowi, że dane postępowanie jest wolne od wpisu, jego nieuzupełniony brak skutkuje zwrotem pozwu (oraz tym, że nie odnosi on żadnych skutków- takich jak przerwanie biegu przedawnienia). Ustawa przewiduje kilka typów postępowań, w których wpis nie jest konieczny są to m.in.:

  •  sprawy z zakresu prawa pracy wnoszone przez pracowników;
  •  sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych;
  •  powództwo o przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu (jeśli spółdzielnia spóźnia się bez uzasadnienia z przekształceniem);

Więcej: zwolnienie od kosztów sądowych z mocy prawa

Istnieje możliwość zwolnienia od kosztów postępowania, z uwagi na brak środków na ich pokrycie.

Porównaj: Jak zwolnić się od kosztów sądowych

Wpisy stałe

W wielu sytuacjach ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje opłaty stałe (lub widełkowe). Z uwagi na wielość typów spraw objętych takim wpisem, nie sposób ich tu wszystkich przedstawić. Z wyjątków warto zwrócić uwagę na opłaty w postępowaniu uproszczonym (czyli takim, które dotyczy czynszu najmu lokalu mieszkalnego, lub innych spraw o zapłatę, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł). Zgodnie z ustawą opłaty przedstawiają się następująco:

Przy wartości przedmiotu sporu:

  •   do 2.000 złotych - 30 złotych;
  •   ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych - 100 złotych;
  •   ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych - 250 złotych;
  •   ponad 7.500 złotych - 300 złotych.

Do pozostałych spraw- warto zapoznać się z ustawą

Wpis stosunkowy

W pozostałych przypadkach zastosowanie mają wpisy stosunkowe- wynoszące co do zasady 5% wartości przedmiotu sporu (choć w niektórych przypadkach, ponownie może być inaczej, dotyczy to m.in. postępowania nakazowego).

Wpis stosunkowy obliczany jest na podstawie wartości przedmiotu sporu (czyli najczęściej wartości dochodzonych roszczeń- ale bez nieskapitalizowanych odsetek i innych świadczeń ubocznych). Jednak w wyniku nowelizacji, może być to wcale nie takie proste, a pomyłka o kilka groszy może być kłopotliwa.

Jak obliczać wpis

Aby dobrze obliczyć wpis (w każdym razie, tak aby nie był za niski) należy w pierwszej kolejności poprawnie oszacować wartość przedmiotu sporu- ta powinna odpowiadać sumie naszych roszczeń- i być wyrażona w złotych.

Wartość przedmiotu sporu musi być określona w pozwie- w innym wypadku podlega on zwrotowi (brak formalny).

Wartość przedmiotu sporu należy podać w zaokrągleniu do pełnych złotych w górę (zawsze- co oznacza, że w przypadku 100 zł 01 gr. – wartość przedmiotu sporu wynosi 101 zł.).

Od tak wyliczonej wartości przedmiotu sporu obliczamy wpis stosunkowy (5%). Wartość, którą otrzymamy również zaokrąglamy w górę do pełnego złotego.

Zaokrąglenie zgodnie z zasadami „matematycznymi” może spowodować, że wpis będzie za niski, a to jest błędem i może skutkować zwrotem pozwu).

Zobacz też: Jak wnosić wpis sądowy?

               

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...