10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w osnowie pozwu

W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”.
Zgodnie z doktryną anglosaską osnowa pozwu powinna skupić się na wykazaniu, że pozwany popełnił czyn niedozwolony, którym naruszył prawa cywilne powoda. Ponieważ w nagłówku pozwu powód i pozwany wskazywani są tylko z imienia i nazwiska lub nazwy, pierwszym elementem osnowy są punkty pozwalające na dokładniejszą identyfikację stron postępowania.

The Defendant is a legal person, incorporated with Limited Liability in England and Wales (Company Registration Number 1257359) whose Registered Office is at 18 Swift Lane, Kidderminster in the County of Worcestershire and carrying on business at Minster Grange, Abbot Circle, Kidderminster.

(1) Termin „legal person” oczywiście oznacza osobę prawną.

(2) Czasownik „incorporate” znaczy to samo co polski zwrot „nadać osobowość prawną” i najczęściej służy do określania gdzie i w jakiej formie dana osoba prawna została zarejestrowana.

(3) W języku prawniczym rzeczownik „liability” oznacza odpowiedzialność cywilną, a w połączeniu „limited liability” – ograniczoną odpowiedzialność akcjonariuszy i udziałowców spółek kapitałowych.

(4) W odniesieniu do spółek czasownika „carry on” używa się w znaczeniu „prowadzić działalność”.

(5) W języku prawniczym powszechnie znany rzeczownik „business” przybiera znaczenie „działalność gospodarcza”. W tym znaczeniu rzeczownik jest niepoliczalny i występuje wyłącznie w liczbie pojedynczej.

Po ustaleniu osoby powodu i osoby pozwanego następnym składnikiem osnowy pozwu jest zwięzłe przedstawienie wydarzeń, które doprowadziły do powstania roszczeń powoda wobec pozwanego – np. z uwzględnieniem faktu, że na pozwanym spoczywał obowiązek zachowania należytej staranności:

THE FACTS
3. On or around 17.06.2007 the Defendant agreed to sell and the Claimant agreed to buy a Honda Accord motor car registration number 02 AY GHY which was offered for sale by the Defendant in his capacity as a motor dealer.
4. In the course of negotiations the Defendant represented6 that the car had:
a) Recently passed an M.O.T.
b) Had a new engine fitted recently.
5. The Claimant relied on these representations and entered into a written agreement with the Defendant dated 17.06.2007 No.7619 to buy the car at the cost of £1,500. The agreement was signed at the Defendants premises.
6. It was an express condition of the agreement that the car had passed an M.O.T. and had a newly fitted engine.
7. It was also an implied condition of the agreement that the car would be in good repair and the Claimant would be able to operate the car.
8. Soon after the Claimant drove the car from the Defendant’s showroom the car broke down and would not start.

(5) Zestawienie przyimków „on or about” (w dokumentach amerykańskich: „on or around”) łączy się zawsze z oznaczeniem daty (w omawianym przykładzie jest to 17.06.2007) i wskazuje, że mowa jest o terminie, który przypada albo dokładnie we wskazanym dniu (stąd użycie przyimka „on”) albo tuż przed nim lub po nim czyli w jego okolicach (stąd użycie przedimka „about”). W języku polskim odpowiada mu więc wyrażenie „około dnia x”.

(6) W odniesieniu do osoby rzeczownik „capa city” oznacza rolę jaką ona w danej chwili pełni. W języku polskim wyrażeniu „in the capacity of” oraz jego wersjom, w których przedimek określony zastępuje się odpowiednim zaimkiem dzierżawczym (jak w przykładzie powyżej), najczęściej odpowiadają więc zwroty „występując w roli”, „pełniąc funkcję” oraz spójnik „jako”.

Dowiedz się Jak złożyć pozew?

(7) Jeżeli imiesłów bierny (w przypadku powyżej jest nim „fitted”) nie następuje bezpośrednio po użytej w zdaniu formie czasownika „have”, ale jest od niego oddzielony dopełnieniem (w omawianym przykładzie jest nim „a new engine”), jest to niezawodny znak, że mowa o czynności, której wykonanie zlecono fachowcom. Ponieważ osób tych w tak zbudowanym zdaniu się nie wymienia, w języku polskim odpowiadają mu zazwyczaj konstrukcje bezosobowe. Fragment „had a new engine fitted recently” należy więc odczytać „ostatnio wymieniono w nim silnik” lub „ma niedawno wymieniony silnik”, etc.

(8) Użycie czasownika „sign”, czyli podpisać, wskazuje, że mowa o dokumencie, który wymagał jedynie złożenia podpisu. Jeżeli bowiem wskazane w zdaniu strony muszą wykonać jeszcze jakiekolwiek inne czynności, aby dokument nabrał mocy prawnej, np. nakleić znaczek skarbowy, udać się do notariusza, odcisnąć pieczęć, etc, to w tego typu zdaniach zamiast czasownika „sign” zazwyczaj używa się czasownika „execute”.

Polecamy serwis Spółki

(9) Termin „express condition” oznacza warunek zapisany w tekście czytanego dokumentu, czyli warunek wyraźny. Terminem „implied condition” określa się warunek dorozumiany, czyli niezapisany bezpośrednio w tekście czytanego dokumentu, ale logicznie z niego wynikający.

(10) Czasownik „will” pierwotnie znaczył „chcieć” i w takim archaicznym znaczeniu jest nadal używany z partykułą „not” do określania, że wskazane w tekście urządzenie nie funkcjonuje. Ponieważ to samo dotyczy czasownika „Gould”, który pierwotnie był formą czasu przeszłego czasownika „will”, fragment „the car broke down and would not start” należy odczytać „samochód popsuł się i nie chciał zapalić”.

Fragment pochodzi z książki „Jak czytać i rozumieć angielskie dokumenty sądowe w sprawach cywilnych? Praktyczny przewodnik” Leszka Berezowskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...