Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
W sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone obowiązkowo prowadzi się postępowanie dowodowe, gdyż sąd nie może wyrokować tylko i wyłącznie biorąc za podstawę uznanie powództwa.
Jeżeli w ocenie przedsiębiorcy, kontrahent używa w swoim wzorcu umowy postanowień, które są sprzeczne z prawem czy dobrymi obyczajami, może zwrócić się do sądu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolony. Gdzie i jak wnieść pozew w tej sprawie? Kto może wystąpić z żądaniem? Czy możliwe jest zawarcie ugody przed sądem w tych sprawach

Jan K. i Józef N. chcą zawrzeć umowę sprzedaży. Jan K. jako sprzedający używa wzorca umownego, którego postanowienia kwestionuje Józef N. Jakie środki prawne przysługują Józefowi N. w tej sprawie?

Sprawy o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone rozpatrywane są przez Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów. Pozew w tej sprawie może złożyć każda osoba, która według oferty danego podmiotu mogłaby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone się żąda. Organizacja społeczna, która zajmuje się ochroną interesów konsumentów, powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów również mogą wytoczyć powództwo.

Z żądaniem uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone można wystąpić również wtedy, gdy zaniechano jego stosowania, jeżeli od chwili zaniechania nie minęło więcej niż sześć miesięcy. Zaś zaniechanie stosowania zaskarżonego postanowienia wzorca umownego po dniu wytoczenia powództwa pozostaje bez wpływu dla biegu postępowania.

Polecamy serwis Umowy w firmie

W sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone obowiązkowo prowadzi się postępowanie dowodowe, gdyż sąd nie może wyrokować tylko i wyłącznie biorąc za podstawę uznanie powództwa. Niedopuszczalne jest także zawarcie ugody.

Jeżeli sąd uwzględnieni powództwo, w wyroku przytoczy treść postanowień wzorca umowy, które uznał za niedozwolone oraz zakaże ich wykorzystywania. Od wyroku sądu drugiej instancji przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Prawomocny wyrok ma skutek wobec osób trzecich od momentu wpisania postanowienia wzorca umowy, który został uznany za niedozwolony, do rejestru. Sąd z urzędu zarządza publikację wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, której koszty zaliczane są do kosztów procesu.

Sąd z urzędu przesyła Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpis każdego wyroku prawomocnego uwzględniającego powództwo, który prowadzi na podstawie wyroków jawny rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone.

Zobacz: Odszkodowania

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...