Pożytki i koszty a wartość przedmiotu sporu

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.
W sprawach o prawa majątkowe w pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. W jaki sposób obliczyć wartość przedmiotu sporu gdy obok żądania głównego dochodzimy pożytków oraz dodatkowych kosztów? Przepis artykułu 20 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. O jakich kosztach mowa w tym przepisie? Co należy uznać za pożytki?

Koszty niewliczane do wartości przedmiotu sporu

W tym przypadku za koszty należy uznać wszystkie koszty związane z określonymi czynnościami prawa materialnego, które nie mogą powstać samodzielnie i które dochodzone są obok roszczenia głównego, a także koszty procesu. Do kosztów wynikających z prawa materialnego zaliczyć możemy przykładowo:

  • koszty wydania i odebrania rzeczy przy sprzedaży (zgodnie z art. 547 § 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca ponosi koszty wydania i odebrania rzeczy, w szczególności koszty zmierzenia, zważenia, opakowania, ubezpieczenia na czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, natomiast kupujący ponosi koszty odebrania rzeczy, jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynikają inne postanowienia);
  • koszty pokwitowania (dłużnik spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania, dodatkowo dłużnik uprawniony jest do żądania pokwitowania w szczególnej formie, jeżeli ma w tym interes prawny. Zgonie z art. 462 § 3 Kodeksu cywilnego koszty pokwitowania ponosi dłużnik, chyba że umówiono się inaczej.); 
  • koszty przesłania długu wierzycielowi (świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia, jeżeli jednak wierzyciel zmienił siedzibę lub miejsce zamieszkania po powstaniu zobowiązania, ponosi on spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania stosownie do postanowień zawartych w art. 454 § 1Kodeksu cywilnego).

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 lutego 1969 r., (I CZ 5/69, OSNCP l969, nr 12, poz. 226) stwierdził, iż do roszczeń ubocznych nie należą koszty blankietu wekslowego i opłata skarbowa.

Porównaj: Jak pozwać spółkę cywilną?

Czym są pożytki?

Kodeks cywilny wyróżnia:

  • pożytki rzeczy (te z kolei mogą mieć postać: (1) pożytków naturalnych, którymi są płody danej rzeczy i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy albo (2) pożytków cywilnych, którymi są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego);
  • pożytki prawa – są to dochody, które prawo przynosi zgodnie ze swym społeczno – gospodarczym przeznaczeniem.

Polecamy serwis: Spółki

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...