Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej.
Właściwość miejscowa sądu rozpatrywana jest w ramach sądów równorzędnych. Po tym jak ustalimy właściwość rzeczową sądu określającą czy sprawa będzie podlegała rozpoznaniu przez sąd rejonowy czy okręgowy, należy określić jaki miejscowo właściwy będzie sąd, bowiem rozpoznanie sprawy przez konkretny sąd czy to rejonowy czy też okręgowy zależeć będzie od podziału kompetencji tych sądów do rozpoznawania i rozstrzygania spraw w zależności od zasięgu terytorialnego.

Gdy pozywamy osobę fizyczną

Co do zasady powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania – jeżeli pozwanym jest osoba fizyczna. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce – według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

Przeczytaj też: Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego nie jest tożsame z miejscem zameldowania osoby fizycznej. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej odnosi się do adresu, pod którym osoba stale przebywa i gdzie koncentruje swoje sprawy życiowe.

Gdy pozywamy osobę prawną

Jeżeli pozywamy osobę prawną lub pozwanym jest inny podmiot nie będący osobą fizyczną – powództwo wytacza się według miejsca jego siedziby. Jeżeli pozywamy Skarb Państwa, pozew należy złożyć do sądu miejscowo właściwego według siedziby danej państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie. Co do zasady przyjąć można, iż jest to siedziba określona pod adresem wskazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W niektórych przypadkach wnoszący sprawę do sądu ma możliwość wyboru pomiędzy właściwością ogólną, opisaną powyżej, a właściwością, którą sam uzna za korzystniejszą.

Kiedy powód może wybrać sąd właściwy miejscowo

W przypadkach roszczeń opisanych niżej powód może wnieść pozew wg. właściwości ogólnej (tj. wg. zamieszania/siedziby pozwanego) lub w przypadku:

  • roszczeń majątkowych przeciwko przedsiębiorcy – przed sąd w okręgu którego znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje z którymś z nich w związku);
  • ustalenia istnienia umowy, jej wykonania, rozwiązania lub unieważnienia, odszkodowania z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy – przed sąd miejsca wykonania umowy;
  • roszczenia z czynu niedozwolonego – przed sąd w okręgu którego nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę;
  • roszczenia ze stosunku najmu lub dzierżawy nieruchomości – przed sąd właściwy według miejsca położenia nieruchomości;
  • przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku – przed sąd miejsca płatności.

Zobacz też: Co to jest właściwość umowna?

W niektórych przypadkach prawo przewiduje tzw. wyłączną właściwość miejscową, co oznacza, że w tych określonych przypadkach właściwy będzie wyłącznie określony sąd.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...