Jakie zalety ma mediacja gospodarcza?

Mediacja nie jest skoncentrowana na koniecznym rozwiązaniu problemu, ale na umożliwieniu komunikacji między stronami.
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca nieraz będzie musiał stawiać czoła rozmaitym trudnościom, tymi rozgrywającymi się na wokandzie sądowej. Przyczyną takiej sytuacji jest wciąż popularne przekonanie, że proces sądowy jest jedynym i skutecznym rozwiązaniem dla powstałych sporów między przedsiębiorcami. Czy jednak na pewno?

Mediacja jako alternatywa

Kiedy w naszych relacjach z handlowym partnerem bądź kontrahentem pojawiają się pierwsze rysy, warto rozważyć czy w imię dalszych relacji biznesowych nie zdecydować o rozpoczęciu mediacji, zamiast wnosić pozew do sądu. Wbrew powszechnym przekonaniom pozasądowa sprawiedliwości jest równie skuteczna, a co więcej nie skazuje strony na przewlekłość postępowania i ponoszenie dużych kosztów.

Zalety mediacji

Mediacja jest postępowaniem pozaprocesowym, uregulowanym w Kodeksie postępowania cywilnego i odbywa się w obecności niezależnej osoby trzeciej- mediatora. Mediator nie jest sędzią, ale osobą, której obydwie strony powinny zaufać. Według licznych standardów obowiązujących mediatorów, zwraca, się uwagą, że mediator powinien podkreślać swoją bezstronność (niezależność od stron) oraz neutralność, co do przedmiotu sporu. Oznacza to, że podczas spotkania mediator nie powinien, co do zasady wskazywać sposób rozwiązania sporu a skoncentrować się na równej komunikacji stron. Mediacja nie zawsze sprawia, że strony znajdą rozwiązanie problemu, ale daje im szanse na czytelne i jasne określenie swoich racji.

Mediacja nie jest skoncentrowana na koniecznym rozwiązaniu problemu, ale na umożliwieniu komunikacji między stronami

Przeczytaj: Jaka jest różnica między postępowaniem pojednawczym, a mediacją

Kolejnym istotnym aspektem jest oszczędność czasu i pieniędzy. Stawki mediatorów często mogą być negocjowane, co pozwala znacznie obniżyć koszty. Przedsiębiorcy dużą uwagę przywiązują do czasu- szybkie wyjaśnienie sprawy pozwala uniknąć reputacji na rynku i wyjaśnienia sytuacji, co do możliwości dalszej współpracy. Niestety postępowanie sądowe w Polsce wciąż cierpi na przewlekłość, uniemożliwiając szybkie rozwiązanie sporu. W takim przypadku mediacja może okazać się trafnym wyborem; zazwyczaj po 1-3 spotkaniach dochodzi do rozwiązania a przynajmniej zdefiniowania podstawowych kwestii.

Mediacja, co powinien podkreślać mediator na każdym kroku, jest całkowicie dobrowolna i to strony decydują o przystąpieniu jak i odstąpieniu, kiedy w ich odczuciu nie ma szans na porozumienie. Dobrowolność oznacza również sposób opracowywania rozwiązania konfliktu, gdzie żadna z stron nie powinna być zmuszana do przyjęcia określonego rozwiązania.

Co więcej, strony mediacji nie muszą się obawiać że przekazywane informacje wydostaną się poza spotkanie mediacyjne. Kodeks postępowania cywilnego gwarantuje, że są one niejawne, a mediatora obowiązuje dyskrecja. Informacje uzyskane poprzez spotkania mediacyjne nie będą mogły być wykorzystane jako dowody w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Polecamy serwis Windykacja

Mediacja zawsze skuteczna?

Pomimo licznych przewag mediacji nad postępowaniem sądowym, należy sobie zdać sprawę, że nie każda sprawa będzie nadawała się do mediacji. Podkreśla się, że w stosunkach gospodarczych stronom zazwyczaj zależy na kontynuowaniu dalszej współpracy i nawiązywaniu dalszych relacji biznesowych. W przypadku, gdy problem jest przedmiotowy, istnieje szansa na osiągnięcie porozumienia.

Niestety, gdy strony sprowadzają problem do kwestii podmiotowej, tj. do konfliktu między stronami, bądź osobami reprezentującymi strony, porozumienie może być trudne do osiągnięcia a nawet niemożliwe. Nawet, jeśli strony nie potrafią się porozumieć w kwestii konfliktu, swobodna formuła mediacji może im pozwolić na rozwiązanie innych, pobocznych problemów. W przyszłości strony będą mogły wrócić do próby rozwiązania problemu a nawet zorientowania się, że jego istota leży gdzie indziej.

Michał Zdrojewski

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...