Prawa autorskie do pomysłu członka zarządu spółki

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Prawa autorskie do utworów członków organów spółki / Fot. Fotolia
Spółka nabywa prawa autorskie do utworów pracowniczych. Nabycie praw do utworu członka zarządu zależy jednak od tego na jakiej podstawie sprawuje on swoją funkcję.

Prawa autorskie do pomysłu pracownika

Kwestia praw autorskich w odniesieniu do utworów wykonywanych w trakcie świadczenia pracy jest jednoznaczna i nie budzi wątpliwości. Zgodnie z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.”

Cytowany powyżej przepis odnosi się jednak tylko do wyraźnie określonych sytuacji. Po pierwsze chodzi tutaj o relacje podmiotów związanych stosunkiem pracy. Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy pracownikiem jest bowiem osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Drugą istotną kwestią jest to, iż utwór musi powstać „w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy”. Innymi słowy stworzenie utworu musi być wynikiem wykonywania obowiązków pracowniczych. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy stworzenie utworu objętego ochroną prawa autorskiego należy do zadań określonych umową o pracę.

W rozumieniu prawa autorskiego utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Tym samym utworem może być zarówno piosenka, program komputerowy, wzór przemysłowy, projekt architektoniczny.

Zobacz: Prawa autorskie w spółce handlowej

Członek zarządu

Kwestia ta komplikuje się w przypadku, gdy mamy do czynienia z utworem stworzonym przez członka zarządu. Czy z racji pełnionej funkcji spółka kapitałowa staje się nabywcą praw autorskich majątkowych?

Członek zarządu spółki X wykonał projekt architektoniczny nowej siedziby spółki, na podstawie którego została ona zbudowana. Po odwołaniu z funkcji autor projektu zażądał wynagrodzenia za wykorzystanie jego utworu.

Zobacz: Wynagrodzenie członka zarządu

Zagadnienie to może mieć bowiem kluczowe znaczenie. W omawianej sytuacji, jeżeli majątkowe prawa autorskie do utworów stworzonych przez członka zarządu w związku z pełnioną przez niego funkcją są nabywane przez spółkę, wtedy też zwolnionemu członkowi wynagrodzenie nie będzie przysługiwało.

W odpowiedzi na to zagadnienie zwrócić należy uwagę, iż członek zarządu może pełnić swoją funkcję zarówno jako pracownik (na podstawie umowy o pracę), jak i w oparciu o umowę cywilnoprawną (np. kontrakt menedżerski). Jak wykazuje przy tym rozróżnieniu Sąd Apelacyjny z Warszawy (wyrok z dnia 12 listopada 2008 r., sygn. I ACa 227/08) istnienie pracowniczego stosunku pracy rodzi skutki prawnoautorskie (w postaci zastosowania art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Tym samym nabycie przez spółkę praw autorskich majątkowych do utworu członka władz spółki będzie miało miejsce w sytuacji, gdy pracuje on na podstawie umowy o pracę.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...