Zapożyczanie (kradzież tekstów) w Internecie

Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
rozwiń więcej
Czy kopiowanie tekstów z Internetu jest przestępstwem?
W społecznym ujęciu Internet wydaje się "ziemią niczyją" gdzie ochrona prawna jest mocno iluzoryczna. Stąd masowość kradzieży intelektualnej do niedawna pozostającej na dobrą sprawę bez echa. Ostatnio (zwłaszcza w zakresie dziennikarstwa internetowego) twórcy coraz częściej sięgają do instrumentów ochrony prawnej broniąc własnej własności intelektualnej.

Powszechność zjawiska nie daje mu ochrony

Nie ma nic prostszego niż skopiowanie dzieł z Internetu. Łatwość tego typu działań powoduje iż kopiowane jest niemal wszystko co w Internecie się znajduje. Kopiują studenci do prac magisterskich, kopiują dziennikarze, ostatnio w prasie pojawiła się informacja iż jedna z Pań profesorek, skopiowała w naukowym opracowaniu czyjś tekst bez podania źródła oraz imienia i nazwiska twórcy. Z czego to wynika? Na pewno z chęci ułatwienia sobie pracy (po co się wysilać skoro można coś skopiować), po części również ze skali zjawiska, w jakiejś części na pewno z przyzwolenia społecznego na takie działanie, a także z niewiedzy iż działanie takiej jest działaniem naruszającym normy prawa autorskiego. Z kopiowaniem mamy do czynienie niemal w każdej dziedzinie prezentowanej w Internecie (sklepy z modą kopiują zdjęcia ubrań, restauracje – zdjęcia dań, sprzedawcy rzeczy – produkty itp.).

Internetowe treści znajdują się pod ochroną praw autorskich

W dziedzinie dziennikarstwa również bardzo często można obserwować kopiowanie całych artykułów, tekstów, prac naukowych. Kopiujący wychodzą bowiem z mylnego założenia iż skoro coś zostało raz upublicznione w Internecie, to można z tego korzystać w dowolny sposób. Trzeba jednak pamiętać iż zarówno w „wirtualu” jak i w „realu” obowiązuje jedno prawo – prawo autorskie. Jest ono niezależne od dobrej wiary kopiującego, na nic również się nie zda twierdzenie iż działamy nieodpłatnie (może być to brane przy ocenie zadośćuczynienia czy szkody). Wszelkie działania podejmowane nawet ze szlachetnych pobudek – jeśli są sprzeczne z prawem – będą rodziły odpowiedzialność prawną.

Odpowiedzialność za kradzież intelektualną

A co grozi tym, którzy bezprawnie wykorzystują cudze utwory? Niewątpliwie odpowiedzialność cywilna. Twórca ma w szczególności prawo domagać się nie tylko tego, by przestano naruszać jego prawa autorskie, usunięto dotychczasowe skutki naruszeń, jak również zapłaty dwukrotnego, a w wypadku naruszenia zawinionego - trzykrotnego wynagrodzenia.

Przewidziana jest również odpowiedzialność karna – gdyż naruszenie prawa autorskiego zagrożone karą jest nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Porównaj: Odpowiedzialność za rozpowszechnianie plików w internecie

Co prawda prawo autorskie dopuszcza pewne wyjątki od zasad ogólnych. Wyjątki te skodyfikowane są w ramach tzw. dozwolonego użytku publicznego (w szczególności prawo cytatu, prawo przedruku, dozwolony użytek prywatny itp.). Pamiętać jednak iż wyjątki należy interpretować zgodnie z ich zapisami, nie wolno czynić wykładni rozszerzającej oraz iż niektóre przypadki dozwolonego użytku są obwarowane prawem twórcy do wynagrodzenia (np. prawo cytatu w antologiach, czy prawo przedruku w kontekście korzystania np. z fotografii reporterskich). W niektórych zaś przypadkach korzystanie z instytucji dozwolonego użytku publicznego jest możliwe tylko jeśli twórca/uprawniony nie zastrzegł iż np. dalsze rozpowszechnianie (przedruk) jest zakazane.

Porównaj: Co nie korzysta z ochrony prawa autorskiego

Zgodnie zaś z art. 4 prawa autorskiego dokumenty urzędowe, tzw. proste informacje prasowe, materiały i znaki urzędowe w ogóle nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego.

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...