Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych zostały uaktualnione

Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych zostały uaktualnione / Shutterstock
Nowe Wytyczne podają m.in. przykłady różnych form zastrzeżeń dla wynalazków realizowanych za pomocą komputera.

Uaktualnione Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych

Informujemy, że w WUP z dnia 9 stycznia 2023 r. nr 02/2023 opublikowane zostały uaktualnione Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych.

Co się zmieniło?

Zaktualizowano dotychczasowe Wytyczne dotyczące interpretacji art. 28 ust. 1 w związku z ust. 2 pwp, w tym m.in. wskazówki interpretacyjne dotyczące metod matematycznych, programów komputerowych czy przedstawiania informacji. Nowe Wytyczne podają także przykłady różnych form zastrzeżeń dla wynalazków realizowanych za pomocą komputera.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ekspertów, rzeczników patentowych i innych podmiotów, rozbudowano aktualne Wytyczne odnoszące się do poziomu wynalazczego (art. 26 pwp). Zdefiniowano kluczowe dla oceny tego kryterium pojęcia, takie jak m.in. znawca w dziedzinie, powszechna wiedza ogólna czy najbliższy stan techniki. Szczegółowo opisano metodologię oceny poziomu wynalazczego z zastosowaniem podejścia problem-rozwiązanie, wskazano również jak należy oceniać wynalazki, które są określone w zastrzeżeniach poprzez połączenie cech technicznych z cechami nietechnicznymi.

Ponadto poszerzono wskazówki interpretacyjne dla art. 29 ust. 1 pkt pwp, dotyczącego zakazu patentowania rozwiązań odnoszących się do sposobów leczenia i diagnozowania, szczegółowo definiując takie pojęcia jak: sposoby chirurgiczne, sposoby terapeutyczne czy sposoby diagnostyczne. Doprecyzowano również zagadnienia dotyczące interpretacji art. 93 pwp w zakresie odnoszącym się do ciała ludzkiego i elementów z niego wyizolowanych.

Nowe Wytyczne Prezesa UPRP jeszcze bardziej harmonizują praktykę polskiego Urzędu Patentowego z praktyką EPO i innych państw członkowskich Konwencji monachijskiej.

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...