Co się zmieniło od 1 stycznia 2018 r. we wzorach formularzy składanych do PFRON

Co się zmieniło od 1 stycznia 2018 r. we wzorach formularzy składanych do PFRON / Fotolia
Od 1 stycznia 2018 r. publiczne i niepubliczne żłobki są zobowiązane do wykazywania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 2%. Spowodowało to konieczność zmiany deklaracji i informacji składanych do PFRON: INF-1, INF-2, INF-Z, DEK-1-b, DEK-Z.

Od 1 stycznia 2018 r. zmienił się art. 21 ust. 2b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). W wyniku nowelizacji tego przepisu dodano publiczne i niepubliczne żłobki do katalogu podmiotów zwolnionych z dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON).

Konsekwencją zmiany przepisu jest konieczność:

  • zmiany rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz, a także:
  • wydania nowego rozporządzenia sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zwolnienia z obowiązku wpłat na PFRON

Obowiązek dokonywania wpłat na PFRON powstaje, kiedy pracodawca wykazuje określony pułap zatrudnienia i nie zatrudnia określonego wskaźnika zatrudnienia. Ustawa o rehabilitacji ustanawia różną wysokość wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych zwalniających z dokonywania wpłat na PFRON:

  • 6% dla pracodawców zatrudniających powyżej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz dla państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych będących jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucji kultury oraz jednostek organizacyjnych zajmujących się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii,
  • 2% dla publicznych i niepublicznych uczelni, publicznych i niepublicznych szkół oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, a także publicznych i niepublicznych żłobków (od 1 stycznia 2018 r.)

- art. 21 ust. 1 i 2b ustawy o rehabilitacji.

Zobacz: Prawo dla firm

Z wpłat na PFRON zwolnione są także:

  • domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
  • hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
  • zakłady opiekuńczo-lecznicze,
  • publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza osób niepełnosprawnych, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi

- art. 21 ust. 2e ustawy o rehabilitacji.

Z obowiązku wpłat na PFRON zwolnieni są także pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość (art. 21 ust. 3 ustawy o rehabilitacji).

Obowiązek dokonywania wpłat na PFRON nie dotyczy placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw i misji zagranicznych (art. 21 ust. 6 ustawy o rehabilitacji).

Informacje składane do PFRON

Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON składają do tego funduszu informacje, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą:

  • miesięczną INF-1,
  • roczną INF-2,
  • ewidencyjną INF-Z - w razie zmiany danych.

Natomiast pracodawcy zobowiązani do wpłat na PFRON składają deklarację DEK odpowiednią ze względu na rodzaj pracodawcy i podstawę wpłaty: np. pracodawcy prowadzący żłobek zobowiązani do wpłat ze względu na niezatrudnianie wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych deklarację DEK-1-b, a w razie zmiany danych ewidencyjnych DEK-Z.

Pracodawca prowadzący żłobek dokonujący wpłat na PFRON otrzymał w grudniu 2017 r. od dwóch pracowników orzeczenia ustalające stopnie niepełnosprawności. Przedstawione pracodawcy orzeczenia pozwolą na uniknięcie wpłat na PFRON; zastanawia się, jakie druki powinien złożyć do funduszu. Pracodawca powinien złożyć do 20 stycznia 2018 r. w PFRON druk INF-1 wg wzoru obowiązującego w grudniu 2017 r.(informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych), zaznaczając w pozycji 15 pole nr 1, a w pozycji 16 pole nr 3, a także wypełniając kolumny C1 i C2 ( Dane o zatrudnieniu i kształceniu). Natomiast po zakończeniu roku pracodawca powinien złożyć formularz INF-2 (informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych), jak również, za okres, w którym dokonywał wpłat, formularz rozliczenia rocznego DEK-R.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Co się zmieniło od 1 stycznia 2018 r. we wzorach formularzy składanych do PFRON

W artykule omówiono również kiedy można stosować poprzednie formularze.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...