Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na pytania

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na ważne pytania /Fot. Fotolia
Od 1 października 2017 r. obowiązują przepisy obniżające wiek emerytalny. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę już po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po osiągnięciu 65. roku życia. Pracodawca jest zobligowany do udzielenia pomocy w wypełnieniu wniosku o emeryturę oraz zebraniu dokumentacji emerytalnej, gdy pracownik zwróci się do niego w tej sprawie.

Wśród licznych wątpliwości pracodawców, których pracownicy wybierają się na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, pojawiają się kwestie związane z obowiązkiem wypełniania i kompletowania wniosku o emeryturę. Należy wskazać, że w przypadku gdy o emeryturę obliczaną według nowych zasad ubiega się pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r. pracodawca nie ma obowiązku przekazania dokumentacji emerytalnej tego pracownika do ZUS. Jest on natomiast zobowiązany do pomocy w skompletowaniu tej dokumentacji, a także do przygotowania wniosku o przyznanie świadczenia.

(?) Zatrudniamy dwóch pracowników (mężczyznę i kobietę), którzy mogą skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. Mężczyzna ukończył 65 lat 1 marca 2017 r., a kobieta osiągnęła 60 lat 5 października br. Niedawno oboje zwrócili się o pomoc w skompletowaniu dokumentacji emerytalnej. Czy powinniśmy się z tym pospieszyć i przekazać tę dokumentację do ZUS jeszcze w październiku, czy też nawet w razie zgłoszenia wniosku w listopadzie nasi pracownicy otrzymają wyrównanie świadczenia od dnia ukończenia obniżonego wieku emerytalnego lub przynajmniej od 1 października br.?

ZUS przyzna emeryturę od 1 października 2017 r., jeśli wniosek o emeryturę zostanie zgłoszony najpóźniej do 31 października br.

Od 1 października 2017 r. obowiązuje ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). Najważniejszą zmianą, którą wprowadziła, jest obniżenie powszechnego wieku emerytalnego do poziomu obowiązującego przed 2013 r., tj. do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dzięki nowym regulacjom emeryturę powszechną mogą uzyskać przede wszystkim osoby, które wiek ten ukończyły lub ukończą po 30 września 2017 r., tj. kobiety urodzone po 30 września 1957 r. oraz mężczyźni urodzeni po 30 września 1952 r.

Zobacz: Prawo dla firm

W wyniku wejścia w życie nowych przepisów możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę otrzymały również osoby, które w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2017 r. (a więc wtedy, gdy obowiązywał podwyższony wiek emerytalny) nie mogły przejść na emeryturę powszechną (w związku z tym, że nie ukończyły tego wieku), ale ukończyły wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W takiej sytuacji znajdują się kobiety urodzone po 30 czerwca 1956 r., a przed 1 października 1957 r., oraz mężczyźni urodzeni po 30 czerwca 1951 r., a przed 1 października 1952 r. Osoby te mogą uzyskać prawo do emerytury w związku z ukończeniem obniżonego wieku emerytalnego, jednak nie wcześniej niż z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. 1 października 2017 r. ZUS przyzna im emeryturę od tego dnia, jeśli wniosek o to świadczenie zgłoszą najpóźniej w październiku 2017 r. W razie późniejszego zgłoszenia wniosku emerytura zostanie im przyznana od miesiąca, w którym ten wniosek zostanie zgłoszony.

W związku z tym, że mężczyzna, którego Państwo zatrudniają, ukończył 65 lat przed 1 października br., ZUS przyzna mu emeryturę od tego dnia, pod warunkiem że przekażą Państwo wniosek o emeryturę wraz z wymaganą dokumentacją (lub zrobi to sam pracownik) najpóźniej w tym miesiącu. ZUS nie wypłaci mu natomiast wyrównania za okres poprzedzający dzień wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny. Z kolei w przypadku zgłoszenia wniosku o emeryturę w listopadzie br. ZUS przyzna świadczenie od tego miesiąca.

Zatrudniona u Państwa kobieta ukończyła wiek emerytalny obniżony do 60 lat 5 października br., a więc po wejściu w życie omawianej nowelizacji przepisów. W razie zgłoszenia wniosku o emeryturę jeszcze w tym miesiącu ZUS przyzna świadczenie od 5 października 2017 r. Jeśli wniosek zgłoszą Państwo (lub zrobi to sama pracownica) w listopadzie, emerytura zostanie przyznana dopiero od tego miesiąca.

(?) Prezes firmy, w której prowadzę sprawy kadrowe, 30 września 2017 r. ukończył 65 lat. Od 10 lat pracuje na podstawie kontraktów menedżerskich. Czy może ubiegać się o emeryturę od 1 października 2017 r.?

Tak. Jedynym warunkiem uzyskania emerytury powszechnej jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz podleganie ubezpieczeniom przez jakikolwiek okres. Nie ma natomiast znaczenia, czy pracownik ubiegający się o przyznanie tego świadczenia tuż przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę podlegał ubezpieczeniom z tytułu pozostawania w stosunku pracy, czy też był ubezpieczony z innych tytułów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - odpowiedzi na pytania Czytelników

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę obniżenia wieku emerytalnego.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...