Refundacja okularów przez pracodawcę - co warto wiedzieć?

Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?
Refundacja za okulary dla pracownika. Kiedy pracodawca ma obowiązek refundować pracownikowi okulary?

Refundacja za okulary dla pracownika

PYTANIE

Lekarz medycyny pracy od 2021 roku na zaświadczeniach o zdolności do pracy nie stawia pieczątki "konieczna zmiana szkieł korekcyjnych do pracy z monitorem ekranowym" ponieważ twierdzi, że zmieniły się przepisy i nie musi jej stawiać. Na zaświadczeniu jest tylko pieczątka "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym". Czy tylko ta jedna pieczątka uprawnia pracodawcę do refundacji kosztów wymiany okularów korygujących wzrok do pracy z monitorem ekranowym dla pracownika? Oczywiście jest również faktura za zakup okularów i zapis w regulaminie o zasadach refundacji.

ODPOWIEDŹ

Obowiązkiem każdego pracodawcy oraz osób kierujących pracownikami jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Uwzględniając powyższe, w sytuacji gdy zostanie przystawiona pieczątka z adnotacją "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym" - z jednoczesnym sporządzeniem recepty wskazującej parametry nowych okularów, wówczas obowiązkiem pracodawcy będzie zapewnienie nowych okularów korekcyjnych. W przypadku gdy zostanie przystawiona sama pieczątka - bez wystawienia recepty na nowe okulary, wówczas można przyjąć, iż intencją lekarza jest wskazanie kontynuowania pracy w okularach dotychczasowych.

UZASADNIENIE

Pracownicy, którzy świadczą pracę przed monitorami ekranowymi powinni być objęci przez pracodawcę szczególną profilaktyczną opieką zdrowotną. Należy im zapewnić okulary korygujące wzrok. Powyższa zasada nie odnosi się jednak do każdego przypadku. Wyposażenie pracowników w okulary korygujące jest niezbędne, gdy są spełnione dwie przesłanki. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że w sprawie zasadności zapewnienia pracownika w okulary powinien wypowiedzieć się lekarz. Okulary będą niezbędne, gdy wynika to z zaleceń lekarza, który w związku z wynikami przeprowadzonego badania okulistycznego w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej uzna, że istnieje potrzeba stosowania przez pracownika okularów w związku z pracą przy monitorze ekranowym. Drugą przesłanką, która powinna być spełniona, aby mówić o obowiązku wyposażenia pracownika w okulary to świadczenie pracy przed monitorem przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, trudno polemizować z zaleceniami lekarza medycyny pracy przeprowadzającego badanie w zakresie stosowanych pieczątek, z których wynika treść zaleceń lekarskich. Niezależnie od powyższego oraz od tego, jak zalecenia zostaną sformułowane - powinny być realizowane przez pracodawcę i nadzorowane na bieżąco przez osoby kierujące pracownikami. Odnosząc się do wątpliwości w zakresie stosowanych pieczątek można przyjąć, że w sytuacji, gdy zostanie przystawiona pieczątka z adnotacją "konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym" i wiąże się z tym wystawienie pracownikowi recepty określającej parametry okularów w kontekście przeprowadzonych badań narządu wzroku - wówczas będzie to podstawa do refundacji pracownikowi nowych okularów korekcyjnych, uwzględniających specyfikację zawartą w recepcie. Jeżeli jednak przystawieniu pieczątki nie towarzyszy wydanie nowej recepty na okulary - wówczas wydaje się, że nie ma uzasadnienia do refundacji nowych okularów. Oczywiście każda sporna sytuacja może być rozstrzygana w ramach indywidualnej konsultacji z lekarzem przeprowadzającym badanie - zatrudnionym w podstawowej jednostce służby medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę.

Podstawa prawna:

art. 212 pkt 6 oraz art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 poz. 1320)

§ 8  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U z 1998 r. Nr 148, poz. 973)

Sebastian Kryczka

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...