Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym /fot. shutterstock
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W związku z doznanym urazem otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 1 miesiąca. Pracodawca chce go zobowiązać do czynnego uczestnictwa w postępowaniu powypadkowym na terenie zakładu pracy - składania wyjaśnień, uczestniczenia w oględzinach miejsca zdarzenia, zapoznania się z protokołem oraz jego podpisania. Czy pracodawca ma prawo wymagać od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim udziału w czynnościach powypadkowych?

Pracodawca powinien uzależnić uczestnictwo poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym od jego dyspozycji zdrowotnej. Nie może zatem wymuszać na poszkodowanym uczestnictwa w czynnościach powypadkowych w zakładzie pracy, jeśli udział w postępowaniu powypadkowym pozostaje w sprzeczności z zaleceniami lekarskimi. Wówczas pracownik ma prawo powstrzymać się od uczestnictwa w tym postępowaniu.

Powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy dokonuje czynności zmierzających do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku we współpracy z poszkodowanym. Jeżeli stan poszkodowanego na to pozwala, to zespół powypadkowy ma obowiązek wysłuchać jego wyjaśnień. Tym samym można przyjąć, że ich złożenie jest obowiązkiem poszkodowanego - o ile nie stoją temu na przeszkodzie względy zdrowotne. Poszkodowany ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest zobowiązany go pouczyć. Ponadto poszkodowany ma możliwość wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.

Zespół powypadkowy jest zobowiązany zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem.

W typowych przypadkach poszkodowany pracownik nie powinien odmawiać udziału w postępowaniu powypadkowym. Problem może jednak powstać, gdy pracownik doznał urazu, który stał się podstawą do wydania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego czasową niezdolność do pracy.

Wypadek przy pracy zakończony urazem może skutkować wydaniem zaświadczenia o czasowej niezdolności pracownika do pracy, ale nie zawsze jest to regułą. W przypadku braku orzeczonej niezdolności do pracy pracodawca ma prawo wymagać zaangażowania poszkodowanego w prace zespołu powypadkowego w pełnym zakresie, niezbędnym do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

Pracownik zatrudniony na stanowisku mechanika samochodowego wykonywał prace, w wyniku czego doznał urazu zębów. Lekarz stwierdził wprawdzie uraz powstały w wyniku wypadku, jednak uwzględniając charakter pracy mechanika uznał, że nie ma podstaw do stwierdzenia czasowej niezdolności do pracy z uwagi na fakt, iż doznane obrażenia nie pozbawiają pracownika możliwości wykonywania obowiązków. W takiej sytuacji, pomimo urazu pracownika, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczestniczył on w dochodzeniu powypadkowym zmierzającym do ustalenia okoliczności zdarzenia. Ewentualna odmowa udziału w postępowaniu powypadkowym może być powodem zastosowania przez pracodawcę środków dyscyplinujących np. kar porządkowych.

Znacznie bardziej problematyczna jest sytuacja, gdy pracownik w związku z urazem, jakiego doznał w wyniku zdarzenia, otrzymał zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W takim przypadku należy przyjąć, że powrót pracownika do zdrowia jest sprawą priorytetową, mającą pierwszeństwo przed terminową potrzebą wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia, do jakiego doszło.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające tematykę postępowania powypadkowego.

Moja firma
Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

pokaż więcej
Proszę czekać...