Mieszany system wynagradzania

Joanna Pysiewicz-Jężak
rozwiń więcej
Pracodawca może uzależnić wysokość wynagrodzenia pracownika od różnych czynników, np. od jakości wykonanej pracy czy ilości czasu potrzebnego do wykonania zadania. Jednak nigdy wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne.

Wynagrodzenie w systemie mieszanym pozwala zmotywować pracowników do efektywniejszego wykonywania powierzonych im zadań.

Przepisy prawa pracy ustalają jedynie najniższą wysokość wynagrodzenia, jaką musi otrzymać pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast to pracodawca w zależności od swojej sytuacji ekonomicznej, rodzaju prowadzonej działalności i organizacji pracy kształtuje wysokość płacy. Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

W mieszanym systemie wynagradzania możliwe jest połączenie różnych systemów wynagradzania (np. wynagrodzenia miesięcznego stałego, prowizyjnego, godzinowego, akordowego). Takie połączenie może być korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników, których motywuje do wydajniejszej pracy, dając im jednocześnie poczucie stabilności (np. połączenie wynagrodzenia stałego z wynagrodzeniem prowizyjnym). Poniżej omówimy najczęściej spotykane systemy wynagradzania, które umiejętnie połączone przez pracodawcę mogą motywować pracowników do lepszej i efektywniejszej pracy.

Wynagrodzenie miesięczne stałe

Najczęściej spotykanym systemem wynagradzania jest system wynagradzania miesięcznego stałego. Wypłacane wynagrodzenie może być ustalone np. w umowie o pracę - za cały przepracowany miesiąc pracownik otrzymuje określoną kwotę wynagrodzenia. Stosuje się go zazwyczaj w małych firmach lub przy wykonywaniu niektórych zawodów, gdzie stosowanie innych systemów wynagradzania nie jest możliwe albo konieczne. Ustawodawca ingeruje w wysokość wynagrodzenia stałego, ustalając jedynie, że dla osoby wykonującej pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być ono niższe od określonej kwoty (w 2012 r. kwota ta wynosi 1500 zł).

Forma wynagradzania, w której pracodawca stosuje jedynie wynagrodzenie stałe, nie jest jednak skutecznym narzędziem motywowania, ponieważ pracownik niezależnie od ilości i jakości wykonanej pracy otrzymuje ustalone kwotowo stałe wynagrodzenie. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie on zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności czy podnoszeniem kwalifikacji, gdyż i tak co miesiąc dostanie taką samą pensję. Niektórym pracownikom odpowiada ten system wynagradzania, gdyż daje im poczucie bezpieczeństwa przez otrzymywanie regularnych dochodów, których wysokość można z miesiąca na miesiąc przewidzieć.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...