Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Karolina Jagielska
rozwiń więcej
Od 28 lipca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji oraz Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem cudzoziemców z tych państw można zatrudniać bez zezwolenia przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w kolejnych 12 miesiącach, przy czym okres ten dotyczy pracy łącznie u wszystkich pracodawców.

 

Pozostałe zmiany dotyczą m.in. zatrudniania nauczycieli języków obcych oraz sportowców bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę i mają wyłącznie charakter uściślający i porządkujący.

 

Istotne jest, że cudzoziemcy, którzy wykonują pracę na podstawie dotychczasowych przepisów, a nie mają do nich zastosowania przepisy nowego rozporządzenia, mogą kontynuować pracę bez zezwolenia maksymalnie przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do 28 stycznia 2012 r.

 

Zasady zatrudniania cudzoziemców bez zezwolenia

 

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez nowe przepisy dotyczą zatrudniania pracowników z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Obywatele tych krajów mogą wykonywać w Polsce pracę bez zezwolenia, pod warunkiem że wykonują ją w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Nowy przepis uzależnia możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca bez zezwolenia na pracę od zawarcia umowy w formie pisemnej. Doprecyzowuje on również wyraźnie, że okres 6 miesięcy pracy w kolejnych 12 miesiącach, w czasie których cudzoziemiec z ww. krajów może pracować bez zezwolenia na pracę w Polsce, będzie dotyczył łącznego zatrudnienia u wszystkich podmiotów powierzających mu wykonywanie pracy.

 

WAŻNE!

Okres 6 miesięcy pracy bez zezwolenia w Polsce w czasie kolejnych 12 miesięcy pobytu dotyczy wykonywania pracy u wszystkich pracodawców bez względu na ich liczbę.

 

Rozporządzenie z 20 lipca 2011 r. określa również zakres dodatkowych informacji dotyczących pracy cudzoziemców z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy, jakie powinny zostać zamieszczone w oświadczeniu składanym do PUP przez polskiego pracodawcę, który zamierza zatrudnić cudzoziemca.

 

W oświadczeniu tym należy zamieścić następujące dane:

• nazwę zawodu (rodzaj pracy, jaką będzie wykonywał cudzoziemiec),

• miejsce wykonywania pracy,

• datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy,

wysokość wynagrodzenia, a także

• rodzaj umowy, na podstawie której praca będzie wykonywana.

 

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców oraz że nie ma możliwości zaspokojenia swoich potrzeb kadrowych, korzystając z lokalnego rynku pracy.

 

Nowe przepisy mają zastosowanie wyłącznie do pracy tymczasowej. Uproszczona procedura dopuszczania cudzoziemców do polskiego rynku pracy dotyczy migracji zarobkowych o charakterze krótkookresowym i cyrkulacyjnym. W związku z tym została zniesiona możliwość powierzania cudzoziemcowi pracy na okres powyżej 6 miesięcy, jeżeli posiada on w tym czasie zezwolenie na pobyt na czas oznaczony w związku z wykonywaniem innej pracy na terenie Polski niż będąca przedmiotem oświadczenia.

 

Zatrudnianie nauczycieli języków obcych i sportowców

 

Nowe przepisy rozszerzyły krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę o nauczycieli języków obcych pracujących w:

• ośrodkach (ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze oraz inne wymienione w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty),

• kolegiach (kolegia pracowników służb społecznych, kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych wymienione w art. 2 pkt 11, art. 77 ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

 

Ponadto po wejściu z życie nowych przepisów zezwolenia na pracę nie muszą posiadać cudzoziemcy będący sportowcami. Do tej pory zezwolenie nie było im potrzebne, jeśli praca sportowca polegająca na reprezentowaniu pracodawcy w trakcie zawodów sportowych miała charakter okazjonalny. Taki zapis powodował rozbieżności w ustaleniu, jaką pracę należałoby uznać za okazjonalną. Nowy przepis doprecyzował to pojęcie i od 28 lipca br. nie muszą posiadać zezwolenia sportowcy wykonujący pracę dla podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zawodami sportowymi, jeżeli praca ta nie przekracza łącznie 30 dni w roku kalendarzowym.

 

Podstawa prawna:

• art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty - Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę - Dz.U. Nr 155, poz. 919

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...