Czasowa zmiana treści umowy o pracę

Alicja Fal
rozwiń więcej
Chciałbym jednej z moich pracownic powierzyć na okres około dwóch miesięcy wykonywanie innych obowiązków niż te, które wykonywała dotychczas, pracując na swoim stanowisku. W jaki sposób powinienem to zrobić i czy w ogóle przepisy prawa pracy na to zezwalają?

Tak, przepisy prawa pracy pozwalają na okresową modyfikację treści umowy o pracę po spełnieniu określonych przesłanek.

WYJAŚNIENIE

Pracodawca ma prawo zmienić pracownikowi treść umowy za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Jednakże wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Przez inną pracę należy rozumieć w szczególności zmianę jej rodzaju, miejsca wykonywania, czasu i rozkładu. Przy czym nie oznacza to, iż dopuszczalna jest każda modyfikacja. Przede wszystkim powierzenie pracownikowi innej pracy musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. Chodzi o przypadki, kiedy zagrożona jest ciągłość realizacji zadań, procesu produkcji, funkcjonowania całego zakładu lub jego części. Niepodjęcie pewnych zadań spowodowałoby zaś znaczne straty. Uzasadnione potrzeby nie powinny obejmować tylko jednostki (komórki) organizacyjnej zakładu pracy, do której pracownik został skierowany (wyrok SN z 8 sierpnia 1979 r. sygn. akt I PR 55/79, OSNC 1980 r. nr 2, poz. 30). Niezbędną przesłanką skutecznego powierzenia innej pracy jest uwzględnienie kwalifikacji, które pracownik posiada. Należy brać pod uwagę nie tylko przygotowanie rozumiane jako formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenie i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje i zdolności do wykonywania określonych czynności (wyrok SN z 4 października 2000 r. sygn. akt I PKN 61/00, Pr. Pracy 2001 r. nr 5, str. 33). Należy zaznaczyć, iż czasowa zmiana treści umowy o pracę nie może być stosowana jako forma dyskryminacji. Stąd powierzenie pracownikowi (technik chemik) pracy niewymagającej żadnego przygotowania zawodowego (sprzątanie) w okresie biegnącego wypowiedzenia warunków pracy i płacy stanowi naruszenie art. 42 § 4 k.p. Odmowa wykonania takiej pracy nie uzasadnia zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym (wyrok SN z 8 maja 1997 r. sygn. akt I PKN 131/97, OSNP z 1998 r. nr 6, poz. 178). Ponadto musi być zachowane dotychczasowe wynagrodzenie pracownika. A zatem dotychczasowe wynagrodzenie osoby przeniesionej do innej pracy musi być wypłacane w wysokości nie mniejszej niż dotąd uzyskiwana. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby płaca była wyższa. Pracodawca musi również pamiętać, aby świadczenie powierzonej innej pracy nie przekroczyło 3 miesięcy.

Warto podkreślić, że pracownik odmawiający wykonania sprzecznego z prawem polecenia, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (wyrok SN z 18 listopada 1999 r. sygn. akt I PKN 370/99, OSNP z 2001 r. nr 7, poz. 225).

Reasumując, przepisy prawa pracy przewidują możliwość powierzenia innej pracy pracownicy, niewymagającej wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ponadto inna praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, a wynagrodzenie nie może być w tym przypadku niższe od dotychczasowego.

Alicja Fal

PODSTAWA PRAWNA

• art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...