Czy za święto Bożego Narodzenia, które przypada w sobotę, trzeba oddać pracownikom dzień wolny

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Pracownicy naszej firmy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Zatrudnieni są w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w związku z tym, że Boże Narodzenie (25 grudnia) przypada w tym roku w sobotę, należy im oddać dodatkowy dzień wolny? Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie? Jeśli trzeba oddać pracownikom dzień wolny, jak to zrobić? Czy mogę np. skrócić im pracę przez 2 dni po 4 godziny, tak żeby mieli wolne dodatkowe 8 godzin zamiast dnia wolnego?

rada

Za święto Bożego Narodzenia przypadające w sobotę 25 grudnia br. mają Państwo obowiązek wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Nie można oddać dnia wolnego przez obniżenie pracownikowi o 8 godzin wymiaru czasu pracy. Dzień wolny trzeba wyznaczyć pracownikowi w okresie rozliczeniowym, który obejmuje 25 grudnia. Dopiero od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę.

uzasadnienie

Do końca 2010 r. każde święto, które występuje w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Także święto, które przypada w sobotę, zmniejsza wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin. Zatem sobota 25 grudnia br. jest dla pracowników dniem wolnym od pracy z tytułu święta. Jest tak nawet w przypadku pracowników, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dlatego mają Państwo obowiązek wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym występuje 25 grudnia. Jeżeli w firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 do 31 grudnia 2010 r., to dnia wolnego za święto trzeba udzielić pracownikom właśnie w tym czasie.

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) przypada w tym roku w niedzielę. Z tego powodu nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża bowiem wymiaru czasu pracy.

Żeby oddać pracownikowi dzień wolny, nie można jedynie skrócić mu wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownikom należy bowiem zapewnić cały dzień wolny (art. 147 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Pracodawca zamiast oddania dnia wolnego za 25 grudnia, który przypada w sobotę, skrócił im godziny pracy w 4 dniach. W każdym z tych dni pracownicy pracowali o 2 godziny krócej. Pomimo że pracownicy przepracowali o 8 godzin krócej i wypracowali obowiązujący ich wymiar czasu pracy w grudniu, to jednak mieli o 1 dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy za mało. Takie postępowanie pracodawcy jest zatem nieprawidłowe.

W grudniu br. pracownicy mają do przepracowania 176 godzin bez względu na system czasu pracy, w jakim pracują. Obliczając wymiar czasu pracy w grudniu br., powinni Państwo:

• pomnożyć liczbę pełnych tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin (w grudniu występują 4 pełne tygodnie przypadające na okres 1-28 grudnia), a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin;

• do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni wykraczających poza pełne tygodnie pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (w grudniu są 3 takie dni, tj. 29, 30, 31 grudnia), a zatem 160 godzin + 24 godziny = 184 godziny;

• od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w grudniu w innym dniu niż niedziela (w grudniu jest jedno takie święto, tj. 25 grudnia (Boże Narodzenie), a zatem 184 godziny - 8 godzin = 176 godzin.

Jeśli pracodawca nie odda pracownikom dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę, pracownicy przepracują 8 godzin nadliczbowych. W takiej sytuacji będzie im przysługiwać za te godziny normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 100% za każdą godzinę. Będą to bowiem godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej, które są rekompensowane 100% dodatkiem (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy).

Jeżeli pracownik będzie chorował 25 grudnia br., to również należy mu oddać dzień wolny. Choroba pracownika nie wpływa bowiem na obowiązek pracodawcy oddania dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę.

Pracownikom niepełnoetatowym również trzeba oddać dzień wolny za święto przypadające w sobotę 25 grudnia, jeżeli pracują oni przez 5 dni w tygodniu i mają wolne soboty (z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) i niedziele. Natomiast w przypadku niepełnoetatowców, którzy mają więcej wolnych dni niż 2 w tygodniu, nie trzeba oddawać dnia wolnego za święto występujące w sobotę. Niezależnie od tego wszystkim niepełnoetatowcom trzeba zmniejszyć wymiar czasu pracy z tytułu święta przypadającego w sobotę.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia dwóch pracowników na 1/4 etatu. Pierwszy z nich pracuje przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Drugi pracownik pracuje we wtorki i środy po 5 godzin, a pozostałe dni ma wolne. Obydwaj pracownicy pracują w systemie podstawowym czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który obejmuje pełne miesiące kalendarzowe. W takim przypadku pracownikowi, który pracuje codziennie na 1/4 etatu, pracodawca musi w grudniu br. oddać dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w sobotę. Pracownik powinien natomiast wypracować w grudniu br. 44 godziny (1/4 etatu x 176 godzin). Za święto 25 grudnia pracodawca oddał mu dzień wolny w piątek 31 grudnia. Przedstawia to poniższy rozkład czasu pracy tego pracownika:

Natomiast pracownikowi pracującemu tylko we wtorki i środy po 5 godz. nie trzeba oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. Wystarczy mu obniżyć liczbę godzin w jednym z dni pracy o godzinę. Pracodawca skrócił pracownikowi pracę o 1 godz. w środę 22 grudnia. Pracownik wypracuje w grudniu br. zgodnie ze swoim etatem 44 godziny. Przedstawia to poniższy harmonogram czasu pracy tego pracownika:

W grudniu br. pracodawcy ostatni raz będą musieli oddać dzień wolny pracownikom za święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Od 1 stycznia 2011 r. nie będzie już takiego obowiązku. W wyniku zmiany Kodeksu pracy święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w sobotę) nie będzie obniżać wymiaru czasu pracy.

• art. 130, 147, art. 1511 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228

• art. 1 ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (ustawa w dniu oddania numeru do druku czekała na podpis Prezydenta).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...