Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Ze względu na trudną sytuację w zakładzie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zmieniliśmy regulamin wynagradzania, włączając 80% dodatku stażowego do płacy zasadniczej. Jesteśmy na etapie przygotowywania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom zakładu. Czy możemy doręczyć wypowiedzenia również działaczom związkowym podlegającym ochronie? Czy można wypowiedzieć warunki płacowe osobom będącym na zwolnieniach lekarskich?

RADA

Będą Państwo mogli wypowiedzieć warunki płacy również osobom podlegającym szczególnej ochronie, tj. działaczom związkowym oraz osobom przebywającym na zwolnieniach lekarskich lub nieobecnym w pracy z innych powodów.

UZASADNIENIE

Postanowienia zawarte w nowym regulaminie wynagradzania są mniej korzystne dla pracowników niż dotychczasowe, dlatego należy je wprowadzić w drodze wypowiedzeń zmieniających (art. 24113 w związku z art. 772 § 5 Kodeksu pracy). Wypowiedzenia te należy złożyć wszystkim pracownikom, w tym także działaczom związkowym i pracownikom nieobecnym z powodu choroby.

PRZYKŁAD

W regulaminie wynagradzania został wprowadzony zapis, że pracownikom przysługują w roku dodatkowe 3 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Po dwóch latach dyrektor zakładu w porozumieniu z zakładową organizacją związkową usunął z regulaminu to postanowienie. W związku z tym od początku roku pracownicy otrzymywali 20 lub 26 dni urlopu. Dyrektor nie wręczył pracownikom wypowiedzeń zmieniających ani porozumień zmieniających. Działanie zakładu nie było zgodne z prawem, mimo że sprawa urlopów została uregulowana zgodnie z Kodeksem pracy. Aby uchylić korzystniejsze postanowienia regulaminu wynagradzania, należało wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające lub podpisać porozumienia zmieniające.

Do regulaminu wynagradzania stosuje się art. 24113 Kodeksu pracy (art. 772 § 5 k.p). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku zmiany regulaminu wynagradzania nie stosuje się przepisów ograniczających dopuszczalność wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Można zatem pogorszyć warunki zatrudnienia również pracownikom podlegającym ochronie, jeżeli jest to spowodowane zmianą regulaminu wynagradzania. Dotyczy to również innych sytuacji, które ograniczają możliwość złożenia pracownikom wypowiedzenia zmieniającego.

PRZYKŁAD

W zakładzie nastąpiła zmiana regulaminu wynagradzania. Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony bez klauzuli o możliwości rozwiązania umowy o pracę za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia przez każdą ze stron. Zakład wypowiedział temu pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i płacy. Pracodawca nie naruszył w tym przypadku przepisów prawa pracy.

Postanowienia nowego regulaminu wynagradzania powinny zatem objąć w sposób jednakowy wszystkich pracowników Państwa firmy. Powinni więc Państwo przygotować wypowiedzenia zmieniające warunki płacowe całej załodze, wziąwszy pod uwagę także osoby korzystające z ochrony przed wypowiedzeniem.

Należy pamiętać, że w przypadku nieprzyjęcia przez pracownika zaproponowanych nowych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia (art. 42 § 3 Kodeksu pracy).

Postanowienia regulaminu wynagradzania nie mogą być mniej korzystne niż inne przepisy prawa pracy. Natomiast postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne od postanowień regulaminu.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy pracodawca samodzielnie wprowadził nowy regulamin wynagradzania ze względu na wyrażenie przez organizacje związkowe wspólnego negatywnego stanowiska w zakresie proponowanych zmian. W regulaminie znalazło się postanowienie, że osobom oddelegowanym do pracy związkowej za wynagrodzeniem premia miesięczna będzie wypłacana w wysokości pomniejszonej o 5% w stosunku do pozostałych pracowników. Zapis ten z mocy prawa jest nieważny. Nie można bowiem pogarszać warunków płacowych tylko niektórym pracownikom ze względu na pełnione funkcje.

Pracodawca jest zobowiązany powiadomić pracowników o wejściu w życie regulaminu wynagradzania. Nowe zapisy w regulaminie będą obowiązywały pracowników dopiero po upływie właściwego dla danego pracownika okresu wypowiedzenia pod warunkiem ich przyjęcia.

• art. 42, art. 24113 § 2 w związku z art. 772 § 5 Kodeksu pracy.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...