Czy każdego zleceniobiorcę trzeba zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r.

Joanna Kalinowska
rozwiń więcej
inforCMS
W naszej firmie pracuje kilkunastu zleceniobiorców. Tylko część z nich podlega ubezpieczeniom społecznym. Dla pozostałych osób praca na zlecenie jest pracą dodatkową i opłacamy za nich tylko składkę zdrowotną. Większość zleceniobiorców pracuje poza firmą, dlatego nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Czy od stycznia 2010 r. mamy zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego wszystkich zleceniobiorców?

RADA

Nie. Od 1 stycznia 2010 r. do ubezpieczenia wypadkowego należy zgłosić tylko tych zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zleceniobiorcy, za których płacą Państwo tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie będą podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu od 1 stycznia 2010 r.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się zasady obejmowania ubezpieczeniem wypadkowym osób, które podlegają ubezpieczeniom jako zleceniobiorcy. Są to osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego odnoszące się do zleceniobiorców, a także osoby współpracujące z osobami pracującymi na podstawie takich umów.

Do 31 grudnia 2009 r. ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe w przypadku tych zleceniobiorców, którzy łącznie spełniają warunki wymienione w art. 12 ust. 1 i 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj.:

• podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz

• wykonują pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Zobacz kalkulator składki wypadkowej >>

Od 1 stycznia 2010 r. wyłączenie obowiązku ubezpieczenia wypadkowego w przypadku zleceniobiorców, którzy pracują poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, przestanie obowiązywać. Oznacza to, że od tego dnia do ubezpieczenia wypadkowego trzeba zgłosić każdego zleceniobiorcę, który podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - bez względu na to, gdzie wykonuje zlecenie. Nie ma znaczenia, czy zleceniobiorca podlega tym ubezpieczeniom obowiązkowo czy dobrowolnie.

PRZYKŁAD

W firmie X pracuje dwóch zleceniobiorców. Jeden z nich podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ponieważ poza pracą na zlecenie nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Drugi zleceniobiorca pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie i zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. W związku z tym z umowy zlecenia tylko jedna osoba jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Drugi zleceniobiorca postanowił, że chce podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od 1 stycznia 2010 r. Dlatego od tej daty obaj zleceniobiorcy będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, niezależnie od tego, czy wykonują zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę czy w innym miejscu.

Płatnik składek, który obecnie zgłasza do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zleceniobiorcę, który pracuje poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, musi pamiętać, żeby zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r. W tym celu powinien:

• wyrejestrować zleceniobiorcę z dotychczasowych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z datą 1 stycznia 2010 r.,

• zgłosić zleceniobiorcę od 1 stycznia 2010 r. do tych samych ubezpieczeń co wcześniej oraz dodatkowo do ubezpieczenia wypadkowego na druku ZUS ZUA.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać wzory druków ubezpieczeniowych zmienione zgodnie z nowym rozporządzeniem regulującym kwestię formularzy i kodów ubezpieczeniowych. Jeśli firma przekazuje do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe z użyciem programu „Płatnik”, od 1 stycznia 2010 r. powinna sporządzać te dokumenty na zaktualizowanych formularzach - tj. w nowej wersji „Płatnika”. Jedynie płatnicy rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób, którzy mogą przekazywać do ZUS dokumenty w formie papierowej, będą mogli używać starych formularzy do czasu wyczerpania się ich zapasów (nie dotyczy to raportu ZUS RSA i deklaracji ZUS DRA).

• art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów - Dz.U. Nr 186, poz. 1444

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...