Kiedy przedsiębiorca traci prawo do opłacania niższych składek na ZUS

Beata Wróblewska
rozwiń więcej
inforCMS
Do ubiegłego roku pracowałem na podstawie umowy o pracę w firmie budowlanej jako elektryk. Zrezygnowałem z pracy i założyłem własną firmę, która działa w tej samej branży. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia). Mój były pracodawca chce, bym wykonał dla niego kilka zleceń jako podwykonawca. Chodzi o wymianę instalacji elektrycznej w dużym obiekcie. Jeśli podejmę się tego zlecenia, to czy utracę prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne?

RADA

Jeśli przyjmie Pan zlecenie od byłego pracodawcy, nie będzie Pan mógł dalej opłacać składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach. Od pierwszego dnia wykonywania zlecenia będzie Pan musiał opłacać składki od podstawy wymiaru w wysokości co najmniej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r.

UZASADNIENIE

Osoby podejmujące po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności mogą skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od znacznie niższej podstawy wymiaru. Przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe wykonywania działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przywilej opłacania składek na preferencyjnych zasadach dotyczy wyłącznie osób, które zaczęły prowadzić działalność gospodarczą po 24 sierpnia 2005 r. Ponadto prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach jest obwarowane dwoma warunkami:

• przedsiębiorca nie może prowadzić żadnej pozarolniczej działalności w dniu rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej ani w okresie 60 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rozpoczęcie tej działalności,

• przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, z którym był związany stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia działalności - jeśli w ramach zatrudnienia wykonywał te same czynności, które są przedmiotem działalności gospodarczej.

WAŻNE!

Przedsiębiorca musi spełniać warunki do preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez cały okres korzystania z tego uprawnienia.

Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne

Zakaz podejmowania współpracy z byłym pracodawcą w zakresie wcześniejszych obowiązków wykonywanych w ramach zatrudnienia odnosi się do każdego pracodawcy, u którego przedsiębiorca był zatrudniony w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia działalności. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca pracował w tym okresie u kilku pracodawców, nie może podjąć współpracy z żadnym z nich - jeśli współpraca miałaby polegać na wykonywaniu w ramach działalności tych samych czynności, które wcześniej wykonywał jako pracownik. W przeciwnym razie straci prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne od dnia podjęcia tej współpracy.

Istotne jest również to, że podjęcie zlecenia na rzecz byłego pracodawcy definitywnie pozbawia przedsiębiorcę prawa do opłacania składek na preferencyjnych zasadach. Nie ma znaczenia, czy chodzi o jednorazowe zlecenie, czy stałą współpracę. Po zakończeniu współpracy z byłym pracodawcą nie nabędzie ponownie prawa do opłacania niższych składek, nawet jeśli od rozpoczęcia wykonywania działalności nie upłynęły jeszcze 24 miesiące.

Przedsiębiorca może podjąć współpracę wyłącznie z podmiotami, z którymi nie był związany umową o pracę w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęia działalności.

PRZYKŁAD

Jan K. opłaca z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia). Po dwóch miesiącach jej prowadzenia został zatrudniony w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowym Cezar na podstawie umowy o pracę na czas określony z wynagrodzeniem miesięcznym 1400 zł. Wcześniej nie pracował w tej firmie. W czasie jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania umowy o pracę opłacał z tytułu działalności tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia była wyższa od minimalnego wynagrodzenia). Po wygaśnięciu umowy o pracę Jan K. będzie mógł opłacać składki z tytułu działalności na preferencyjnych zasadach - do czasu upływu 24 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności, licząc od dnia rozpoczęcia jej wykonywania (włącznie z przerwą, w czasie której nie opłacał składek na ubezpieczenia społeczne).

• art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 71, poz. 609

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...