Kto od 1 stycznia 2009 r. może opłacać składki ZUS gotówką

Edyta Pisarczyk
rozwiń więcej
inforCMS
Prowadzę sklep spożywczy. Zatrudniam 2 pracowników i kierowcę na podstawie umowy zlecenia. Łącznie składki do ZUS opłacam za 4 osoby. Za każdy miesiąc sama składam w ZUS deklaracje za siebie i zatrudnione osoby. Czy muszę opłacać składki ZUS przelewem? Wiąże się to z dodatkową comiesięczną wizytą w banku. Łatwiej byłoby mi opłacać składki na poczcie.

RADA

 Od 1 stycznia mali przedsiębiorcy mogą opłacać składki do ZUS gotówką. Dlatego począwszy od składek za grudzień 2008 r., które musi Pani zapłacić do 15 stycznia 2009 r., może Pani płacić przekazem na poczcie.

UZASADNIENIE

 Od 1 stycznia 2009 r. został rozszerzony katalog płatników, którzy mogą opłacać składki gotówką w banku, w placówce pocztowej lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Prawo do opłacania składek gotówką uzyskali tzw. mikroprzedsiębiorcy. Są to płatnicy składek, którzy w jednym z 2 lat obrotowych:

• zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

• osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Składki gotówką mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy spełnili obydwa warunki łącznie.

W przypadku wpłat gotówkowych ZUS liczy datę wpływu składek na konto ZUS inaczej niż przy zapłacie bezgotówkowej. Może mieć to znaczenie zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. Przy wpłatach gotówkowych datą wpłacenia składek na konto ZUS jest dzień obciążenia rachunku bankowego poleceniem zapłaty albo dzień wysłania przekazu pocztowego. Natomiast w przypadku przelewów bezgotówkowych dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku bankowego.

W rezultacie płatnik opłacający składki ZUS gotówką w dniu, w którym upływa termin zapłaty składek w danym miesiącu, dotrzyma terminu zapłaty składek. Nie ma znaczenia, czy składki trafią na konto ZUS następnego dnia czy później.

PRZYKŁAD

Jolanta P. opłaca składki za siebie i za 2 pracowników. Termin płatności składek za grudzień 2008 r. to 15 stycznia 2009 r. pani Jolanta zdecydowała, że od 1 stycznia 2009 r. będzie opłacać składki ZUS gotówką. Jeżeli przekaz pocztowy z kwotą składek wyśle pocztą po południu 15 stycznia 2009 r., to ZUS przyjmie, że składki opłaciła w terminie. Dla wpłaty gotówkowej ważna jest data nadania przekazu na poczcie.

Płatnicy, którzy zdecydują się wpłacać składki ZUS w formie gotówkowej, muszą pamiętać o dokładnym wypełnieniu przekazu lub polecenia zapłaty. Zwłaszcza przy przekazach pocztowych błędnie wypełniony przekaz może spowodować, że ZUS nie będzie mógł zidentyfikować wpłaty albo zrobi to z opóźnieniem. Oznacza to, że składki nie trafią na właściwe konto lub trafią z opóźnieniem.

Natomiast płatnik, który musi rozliczać się z ZUS w formie bezgotówkowej, musi pamiętać o tym, aby środki na opłacenie składek były na koncie w takim terminie, żeby w dniu, kiedy upływa termin zapłaty składek, bank mógł obciążyć rachunek. Jeżeli dyspozycję przekazania składek wyda np. 15 stycznia 2009 r. po godzinie 17.00, to rachunek w niektórych bankach zostanie obciążony 16 stycznia 2009 r., czyli już po terminie płatności.

PRZYKŁAD

Grzegorz K. opłaca składki w formie bezgotówkowej. Przelew do ZUS z kwotami składek za grudzień 2008 r. przygotował i wysłał 15 stycznia 2009 r. Dyspozycję złożył jednak tuż przed godziną 18.00. To oznacza, że na konto ZUS składki wpłyną 16 stycznia 2009 r. Pan Grzegorz zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Opłacenie składek po terminie oznacza, że od 1 grudnia 2008 r. został wyłączony z tego ubezpieczenia.

• art. 5 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1318),

• art. 104 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...