Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Roman Dorawa
rozwiń więcej
inforCMS
Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam 3 pracowników i 6 zleceniobiorców. Z tytułu działalności podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy we wrześniu br. ubiegałem się o zasiłek chorobowy, okazało się, że ZUS wyłączył mnie z ubezpieczenia chorobowego z powodu opłacenia w zbyt niskiej wysokości składek należnych za marzec (za wszystkich zatrudnionych i za siebie). Dlaczego ZUS wyłączył mnie z tego ubezpieczenia, jeśli zaniżona wpłata dotyczyła składek na ubezpieczenie zdrowotne, a nie na ubezpieczenia społeczne?

RADA

Nieterminowe lub niepełne opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Powinien Pan sprawdzić prawidłowość oznakowania wpłat składek za marzec br. na poszczególne fundusze i wyjaśnić tę sprawę w ZUS.

UZASADNIENIE

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zgłoszą się z tego tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, powinny zwracać szczególną uwagę na terminowość regulowania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli wpłata składki należnej na to ubezpieczenie zostanie dokonana za dany miesiąc po terminie, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia tego miesiąca. Taki sam skutek powoduje wpłacenie składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc w zaniżonej wysokości o kwotę wyższą niż 6,60 zł (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej).

W takiej sytuacji, aby zachować ciągłość ubezpieczenia i związane z tym uprawnienie do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, pozostaje jedynie możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. We wniosku należy wskazać przyczyny uzasadniające nieterminową wpłatę składek. Taka zgoda nie jest jednak udzielana automatycznie. Sprawy tego typu należą do spraw rozpatrywanych w ramach uznania administracyjnego. Oznacza to, że sposób rozpatrzenia wniosku zależy wyłącznie od ZUS.

WAŻNE!

Sposób rozpatrzenia wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zależy wyłącznie od ZUS.

Przedsiębiorca, który opłaca składki na własne ubezpieczenia i na ubezpieczenia społeczne za zatrudniane osoby, wszystkie składki należne za dany miesiąc rozlicza w jednej deklaracji rozliczeniowej. Wpłata tych składek na właściwy rachunek bankowy ZUS powinna obejmować sumę składek należnych za wszystkich ubezpieczonych, w stosunku do których przedsiębiorca jest płatnikiem składek.

Jeżeli okaże się, że przedsiębiorca nie opłacił należnych składek na ubezpieczenia społeczne np. w związku z tym, że w składanych dokumentach rozliczeniowych nie rozliczył składek za wszystkich ubezpieczonych albo nie naliczył składek od wszystkich przychodów zatrudnianych przez siebie osób, to wpłata na poczet składek należnych za dany miesiąc zostanie zaniżona. W takiej sytuacji ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy. Nie można bowiem uznać, że niedopłata dotyczy tylko składek należnych za pracowników przedsiębiorcy i przyjąć, że składki w części przypadającej na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy zostały opłacone w pełnej wysokości.

Z Pana pytania wynika, że dokonał Pan niepełnej wpłaty, ale składek na ubezpieczenie zdrowotne. Taka okoliczność nie powoduje jednak ustania Pana dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli ZUS odmawia Panu wypłaty zasiłku chorobowego uzasadniając to ustaniem ubezpieczenia chorobowego na skutek zaniżonej wpłaty składek, w pierwszej kolejności powinien Pan upewnić się, czy właściwie dokonał Pan oznaczenia dokumentu płatniczego składek (polecenia przelewu), tzn. czy wpisał Pan odpowiedni numer rachunku bankowego przeznaczonego do wpłat danego rodzaju składek. Mogło się bowiem zdarzyć tak, że wpłata zadysponowana na poczet składek na ubezpieczenia społeczne została wpłacona na rachunek ZUS przeznaczony dla składek na ubezpieczenie zdrowotne (na tzw. rachunek „52”). Z kolei na rachunek przeznaczony dla składek na ubezpieczenia społeczne (tzw. rachunek „51”) pomyłkowo mogła zostać wpłacona kwota należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Może to też wynikać ze złego oznaczenia wpłaty (wskazanie innego miesiąca czy w ogóle niewpisanie miesiąca, jakiego wpłata dotyczy, gdy płatnik ma zaległości w opłacaniu składek). W takiej sytuacji należy złożyć w ZUS wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składki za marzec br., gdyż rozliczenie składek następuje zgodnie z oznaczeniem na przelewie. Jeżeli jednak taka pomyłka nie miała miejsca, sprawę powinien Pan wyjaśnić bezpośrednio we właściwym dla Pana oddziale ZUS.

• art. 14 ust. 2, art. 46 ust. 1 i ust. 2, art. 47 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 11 ust. 1, § 12, § 14 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465),

• rozporządzenie z 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 164, poz. 1586 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...