Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Ewa Ciechanowska
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w firmie obcokrajowca, musi najpierw sprawdzić, czy potrzebne będzie zezwolenie na pracę. Jeśli tak, powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek.

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić cudzoziemca w firmie, powinien pamiętać, że jest to forma uzupełniająca w stosunku do zatrudnienia obywateli polskich. Oznacza to, że w trakcie wymaganej procedury będzie musiał wykazać, że nie udało mu się znaleźć na dane stanowisko obywatela Polski lub innego kraju UE i jedynym rozwiązaniem jest zatrudnienie obcokrajowca. Ponadto powinien dowiedzieć się, czy w danym przypadku wymagane jest zezwolenie na pracę, czy przepisy przewidują inną formę legalizacji zatrudnienia. Przykładowo obywatele państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw korzystających ze swobody przepływu osób mogą swobodnie podejmować pracę na terenie Polski. Również obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy mogą pracować w Polsce bez potrzeby dodatkowego uzyskiwania zezwolenia, ale tylko przez okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Dwa etapy procedury

Jeśli jednak zezwolenie na pracę będzie wymagane, trzeba pamiętać, że jest to proces dwuetapowy. Najpierw przedsiębiorca powinien uzyskać tzw. przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę. Ważna przy tym jest legalizacja pobytu obcokrajowca. W kolejnym etapie przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zezwolenie na pracę. Jeśli jednak okaże się, że w chwili zatrudniania cudzoziemiec będzie już posiadał dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce (np. wizę), przedsiębiorca może wystąpić o zezwolenie bez konieczności uzyskiwania przyrzeczenia.

Informacje we wniosku

Zasady uzyskiwania zezwolenia na pracę obcokrajowców na terenie Polski reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemców. W rozporządzeniu tym zamieszczony został wzór formularza wniosku, jaki trzeba wypełnić.

Wniosek podzielony jest na trzy części: pierwsza dotyczy cudzoziemca, druga - pracodawcy, a ostatnia zawiera pozostałe dane. Wśród danych dotyczących cudzoziemca przedsiębiorca będzie musiał podać m.in. zawód wyuczony, jak i wykonywany przez zatrudnianego, jego kwalifikacje, ewentualne uprawnienia wymagane podczas wykonywania powierzanej funkcji, informacje o dokumencie podróży, którym posługuje się cudzoziemiec. Podając informacje o pracodawcy, przedsiębiorca musi wymienić m.in. adres, nazwę firmy, podstawę prawną i rodzaj wykonywanej działalności.

Wyciąg z rejestru i opłata

Do wniosku przedsiębiorca powinien załączyć w szczególności wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzający uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców, oraz dowód wpłaty. Obecnie w przypadku wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca opłata wynosi:

l 50 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres do trzech miesięcy,

l 100 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres dłuższy niż trzy miesiące.

W przypadku złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca opłata będzie wynosiła połowę wskazanej powyżej kwoty.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony. Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy dla siedziby pracodawcy. Wyjątek od tej zasady występuje w województwie mazowieckim, gdzie uprawnienia wojewody mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemca ma dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Dokument zezwolenia na pracę zawsze obowiązuje konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcę oraz zezwala na pracę na określonym stanowisku lub określa rodzaj wykonywanej pracy. Wydawany jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze otrzymuje pracodawca, który przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi.

Ważne!

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony

JAK TO ZROBIĆ...

Uzyskiwanie zezwolenia na pracę

PROBLEM: Prowadzę sushi-bar i chciałbym zatrudnić w nim Koreańczyka. Z wykształcenia jest on stolarzem, ale kilka lat pracował w kuchni w różnych restauracjach azjatyckich. Czy będę mógł go zatrudnić na stanowisku kucharza?

ROZWIĄZANIE: Pracodawca, składając wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca, musi wykazać, że kandydat posiada umiejętności i kwalifikacje wymagane na danym stanowisku. Dlatego wniosek uwzględnia zarówno zawód wyuczony, jak i rzeczywiście wykonywany przez obcokrajowca. Ponieważ cudzoziemiec będzie wykonywał pracę inną niż zawód wyuczony, konieczne będzie przedstawienie przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających posiadane przez potencjalnego pracownika kwalifikacje kucharza, np. świadectwa pracy, oświadczenia z poprzednich miejsc pracy.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...