Jak liczyć terminy w prawie pracy

Katarzyna Dulewicz
rozwiń więcej
inforCMS
Kodeks pracy posługuje się różnymi terminami przy określaniu uprawnień pracowniczych. Dotyczy to w szczególności okresu, na jaki zawierana jest umowa na okres próbny, długości urlopu macierzyńskiego, nabycia uprawnień do urlopu wychowawczego, okresów wypowiedzenia umowy o pracę. W jaki sposób należy liczyć terminy dla poszczególnych zdarzeń? Co w przypadku, gdy kodeks pracy nie stanowi, w jaki sposób liczyć terminy?

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę liczy się w dniach, tygodniach lub w miesiącach. W tym zakresie termin określony w miesiącach kończy się w ostatnim dniu miesiąca, a w tygodniach kończy się odpowiednio w sobotę (art. 30 par. 21 k.p.). Z kolei przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym.

W pozostałym zakresie, np. przy obliczaniu terminu wypowiedzenia określonego w dniach lub przy obliczaniu okresu trzech miesięcy, na jaki jest zawarta umowa na okres próbny, kodeks nie daje odpowiedzi, jak liczyć terminy.

Możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to posiłkowanie się regułami kodeksu cywilnego poprzez odpowiednie stosowanie jego przepisów (art. 112 w zw. z art. 300 k.p.). Zgodnie z kodeksem cywilnym, termin liczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia terminu (czyli o godzinie 24 ostatniego dnia). Przy obliczaniu terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.

Z kolei, jeśli termin wskazany jest w miesiącach, to upływa on w dniu, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Przykładowo, termin trzech miesięcy, na jaki zawarta jest umowa na okres próbny, liczyłby się od dnia 14 kwietnia do dnia 14 lipca.

Drugim rozwiązaniem jest liczenie terminów kalendarzowo, z pominięciem reguł kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/1996 wskazał, iż sposób liczenia terminów określonych w art. 112 kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych. Orzeczenie dotyczyło sposobu obliczania prawa do urlopu. Sąd argumentował, iż stosowanie przepisów kodeksu cywilnego stałoby w tym zakresie w sprzeczności z zasadami prawa pracy. Przyjął zatem, że terminy w prawie pracy należy liczyć w sposób potocznie rozumiany, a więc kalendarzowo. Oznaczałoby to, iż umowa zawarta na okres próbny 14 kwietnia kończy się 13 lipca. Moim zdaniem orzeczenie to może budzić kontrowersje.

KATARZYNA DULEWICZ

radca prawny i partner CMS Cameron McKenna

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...