Regulamin zwolnień grupowych

inforCMS
Kiedy pracodawca powinien wprowadzić regulamin zwolnień grupowych? Co powinno się w nim znaleźć? 

ODPOWIEDŹ

Regulamin zwolnień grupowych jest aktem wewnętrznym wydawanym przez pracodawcę zawierającym postanowienia dotyczące sposobu rozwiązania z pracownikami stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych.

Pracodawca, który ze względu na trudną sytuację finansową zmuszony jest dokonać redukcji zatrudnienia, musi to zrobić zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, popularnie zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych.

Jednak chodzi tu o pracodawcę, który zatrudnia przynajmniej 20 pracowników, gdy dokonuje wypowiedzeń albo zwalnia na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników. Takie zwolnienie musi nastąpić w okresie nieprzekraczającym 30 dni i obejmować co najmniej:

• 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

• 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100 pracowników, jednakże mniej niż 300 pracowników,

• 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Ustawa o zwolnieniach grupowych nakłada na pracodawcę obowiązek skonsultowania zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z działającymi u niego zakładowymi związkami zawodowymi. Celem tych konsultacji jest przede wszystkim możliwość uniknięcia bądź zmniejszenia rozmiaru zwolnień grupowych, w tym zwłaszcza przez przekwalifikowanie lub przeszkolenie zawodowe, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwalnianych pracowników.

W sytuacji gdy nie dojdzie do zawarcia porozumienia, pracodawca sam ustala zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zwolnieniem grupowym w regulaminie. Generalnie ustawa nie określa terminu, w którym pracodawca obowiązany jest wydać regulamin, jednak nie może to nastąpić przed upływem 20 dni, w ciągu których prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi. Pamiętajmy, że przepisy nie wskazują też terminu końcowego do wydania regulaminu.

Pracodawca przy tworzeniu regulaminu powinien - w miarę możliwości - uwzględnić propozycje działających u niego związków zawodowych. W konsekwencji w regulaminie znajduje się ta część treści porozumienia, co do której pracodawca i związki zawodowe w trakcie negocjacji uzyskały konsensus.

Regulamin określający zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem zwolnienia z pracy, o którym mówi art. 3 ust. 4 ustawy o zwolnieniach grupowych, jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. i stanowi podstawę prawną dokonywanych zwolnień. Postanowienia regulaminu nie mogą być mniej korzystne od postanowień układu zbiorowego pracy i porozumień zbiorowych.

Treść regulaminu musi obejmować postanowienia określające zasady postępowania w sprawach pracowników objętych zamiarem zwolnienia, takie jak:

• kryteria doboru pracowników do tych zwolnień,

• liczbę pracowników objętych zamiarem zwolnienia grupowego wraz z określeniem grup zawodowych, do których należą zwalniani,

• kolejność zwolnień,

• terminy wypowiedzeń umów o pracę,

• określenie obowiązków pracodawcy wobec zwalnianych pracowników w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonymi zwolnieniami, w tym ustalenia wysokości należnych świadczeń pieniężnych.

Postanowienia wydanego przez pracodawcę regulaminu są dla niego wiążące. Wiążąca moc regulaminu oznacza, że przed jego wydaniem pracodawca nie może rozpocząć zwalniania pracowników oraz nie może dowolnie odstępować od jego treści dotyczącej np. liczby zwalnianych pracowników (poprzez ich zwiększenie), kryteriów doboru pracowników, terminów zwolnień czy ich kolejności.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych, również na pracodawcy, u którego nie działają zakładowe organizacje związkowe, a planuje on zwolnienia grupowe, ciąży obowiązek wydania regulaminu. Regulamin wydany jest po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. W sytuacji gdy pracownicy nie wyłonią swoich przedstawicieli, pracodawca sam wydaje regulamin.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...