Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Jakub Kaniewski
rozwiń więcej
inforCMS
Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

RADA

Są Państwo zobowiązani okazać pracownikowi kartę ewidencji jego czasu pracy oraz imienną kartę wypłaconego mu wynagrodzenia. Natomiast jeżeli u Państwa w zakładzie karta przychodów stanowi oddzielny dokument od karty wynagrodzenia, to jej okazanie pracownikowi zależy od Państwa uznania. Nieprawidłowe będzie udostępnienie pracownikowi jakichkolwiek dokumentów wskazujących wynagrodzenia innych osób (np. zbiorczej listy płac).

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ewidencję tę jest zobowiązany udostępnić pracownikowi na każde jego żądanie. Ustawodawca wymaga ewidencjonowania czasu pracy u każdego pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnianych przez niego pracowników, jak również bez względu na formę organizacyjną, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo.

Pracodawca ma obowiązek prowadzić odrębnie dla każdego pracownika m.in.:

• kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i w święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dodatkowe dni wolne od pracy, a także pracę w czasie dyżurów, urlopów, zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy; w stosunku do pracowników młodocianych pracodawca uwzględnia w ewidencji także czas ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

• imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą.

Obydwa te dokumenty należy okazać pracownikowi, gdy tego zażąda, są to bowiem dokumenty kluczowe do prawidłowego ustalenia należności pracowniczych.

Jeżeli zamiast kart wynagrodzeń prowadzą Państwo karty przychodów (co do zasady obejmujące swoim zakresem treść kart wynagrodzeń), to także ten dokument trzeba będzie pokazać pracownikowi. Natomiast w sytuacji, gdy prowadzą Państwo te 2 dokumenty niezależnie od siebie, to nie mają Państwo obowiązku okazania pracownikowi karty przychodów. Jest to bowiem dokument, na podstawie którego nie ustala się wynagrodzenia (w przepisach prawa pracy przez wynagrodzenie rozumiemy wynagrodzenie brutto), lecz powiela się elementy ustalone w karcie wynagrodzeń i wskazuje obowiązkowe odliczenia (podatkowo-składkowe) od wynagrodzenia. Z uwagi na fakt, że pracownikowi „coś się może nie zgadzać” z kwotą wynagrodzenia netto, jaką otrzymał przy wypłacie, to właśnie z uwagi na obowiązkowe odliczenia podatkowo-składkowe, np. „wejście” w drugi próg podatkowy, nie ma przeszkód, aby pracownikowi udostępnić także tę dokumentację. Dodatkowo pracownikowi należy okazać ewentualny tytuł wykonawczy, na podstawie którego dokonuje się potrąceń.

Nie wolno okazywać pracownikowi wszelkich zbiorczych zestawień płacowych. Wysokość wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste. Dlatego udostępnianie informacji o płacach pozostałych pracowników, bez ich zgody, byłoby naruszeniem tego dobra.

Do karty ewidencji czasu pracy należy dołączać wnioski pracownika o udzielenie mu dni wolnych w zamian za przepracowane godziny nadliczbowe.

Ponieważ nie istnieje jednolity wzór karty ewidencji czasu pracy, każdy pracodawca może ją sporządzać w dowolnej formie, opracowując kartę na własne potrzeby.

Pracownikom objętym systemem zadaniowego czasu pracy, pracownikom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz pracownikom otrzymującym ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy. Nie oznacza to jednak, że dla tych pracowników nie trzeba prowadzić kart ewidencji czasu pracy, na których zaznacza się m.in. dni urlopu czy zwolnień od pracy.

Pracodawca jest zobowiązany do archiwizowania dokumentacji płacowej przez okres 50 lat od dnia ustania stosunku pracy. Dotyczy to takich dokumentów, jak: lista płac, karta wynagrodzenia oraz inne dokumenty, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty oraz umowy i rachunki za prace zlecone ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Wszelka dokumentacja płacowa musi być również odpowiednio oznaczona i zabezpieczona w taki sposób i w takim miejscu, które ochroni je przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zalaniem, spaleniem, kradzieżą itp.

• art. 85 § 5, art. 149 § 1, art. 291 § 1 Kodeksu pracy,

• § 8-8a rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.),

• art. 125a ust. 4 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• rozporządzenie z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia kart przychodów (DzU nr 219, poz. 1839),

• art. 23 Kodeksu cywilnego.

Jakub Kaniewski

aplikant adwokacki

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...