Pamiętaj o badaniach lekarskich

Marcin Nowak
rozwiń więcej
inforCMS
Ochrona zdrowia pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Zdrowie pracownika ma duży wpływ na sprawność i wydajność pracy, a to z kolei rzutuje korzystnie na działalność zakładu pracy, w tym na terminowość realizacji zadań.

Celem profilaktycznej ochrony zdrowia jest uchronienie pracownika przed czynnikami, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na jego ogólny stan zdrowia, spowodować pogorszenie dotychczasowego stanu zdrowia lub w skrajnym przypadku doprowadzić pracownika do ciężkich schorzeń lub choroby zawodowej. Przez ochronę zdrowia pracowników należy rozumieć m.in. obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie.

Obowiązkowe badania lekarskie

Obowiązek poddania się badaniom lekarskim dotyczy zarówno nowo zatrudnianych pracowników, jak i pracowników długoletnich.

Pracownicy lub kandydaci na pracowników muszą się poddać badaniom wstępnym, okresowym, kontrolnym (art. 229 k.p.).

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy, a także pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Badań tych nie muszą jednak wykonywać pracownicy ponownie przyjmowani do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Warunkiem tego zwolnienia jest jednak, aby ponowne zatrudnienie pracownika nastąpiło bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy z tym pracodawcą. Warunek ten będzie spełniony, jeżeli między poprzednim a nowym stosunkiem pracy występuje ciągłość zatrudnienia (nie ma przerwy lub występująca przerwa obejmuje tylko dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne wynikające z harmonogramu).

W orzeczeniu lekarskim lekarz wykonujący badanie określa termin wykonania kolejnego badania, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników stanowiące załącznik do rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).

W stosunku do już zatrudnionych pracowników przepisy nakładają na nich obowiązek poddania się okresowym albo kontrolnym badaniom lekarskim. Okresowe badania lekarskie musi wykonać pracownik po upływie terminu określonego w poprzednim zaświadczeniu lekarskim. W praktyce przed upływem terminu ważności dotychczasowego zaświadczenia pracownik powinien otrzymać od pracodawcy skierowanie na badania okresowe.

Natomiast na badania kontrolne muszą zostać skierowani pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą była dłuższa niż 30 dni. Badania te są przeprowadzane w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Skierowania na badanie

To na pracodawcy spoczywa obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie, dlatego to głównie w jego interesie leży wcześniejsze poinformowanie pracownika o konieczności przeprowadzenia badania lekarskiego. W przypadku badań okresowych pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi skierowanie odpowiednio wcześniej (np. na miesiąc przed upływem terminu ważności badania). Termin powinien być tak ustalony, aby pracownik nie mógł tłumaczyć się brakiem czasu na wykonanie badania.

Jeśli z przestrzeganiem terminu badań okresowych w zasadzie nie ma problemu, to w praktyce problemy występują z doręczeniem pracownikowi skierowania na badania kontrolne, gdy pracownik po długiej nieobecności powraca do pracy. W tym przypadku skierowanie można wręczyć pracownikowi w pierwszym dniu po ustaniu jego niezdolności do pracy wraz z poleceniem natychmiastowego wykonania badania lekarskiego albo wysłać skierowanie listem poleconym z podaniem terminu, w którym pracownik ma wykonać badanie.

Skierowanie powinno zawierać:

• określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,

• określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,

• informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych,

• aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Każde badanie profilaktyczne kończy się wydaniem orzeczenia lekarskiego, w którym lekarz może stwierdzić: brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy. Powyższe zaświadczenie pracodawca ma obowiązek przechowywać w aktach osobowych pracownika.

Zasadą jest, że badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Brak badań - co robić

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Niedopuszczalne jest również udzielanie pracownikowi, który nie posiada aktualnego zaświadczenia lekarskiego urlopu wypoczynkowego. Udzielenie urlopu wypoczynkowego traktowane jest jako dopuszczenie do pracy.

Pracodawca, który mimo wyraźnego zakazu dopuści pracownika do pracy bez ważnych badań, naraża się na odpowiedzialność za naruszenie przepisów bhp, a za to może zostać ukarany grzywną.

Jak zdyscyplinować pracownika

Niewykonanie przez pracownika w terminie wskazanym przez pracodawcę obowiązkowych badań lekarskich jest naruszeniem pracowniczego obowiązku poddania się badaniom lekarskim (art. 211 pkt 5 k.p.). Dlatego pracodawca może ukarać takiego pracownika karą upomnienia, karą nagany, a nawet karą pieniężną. W pewnych sytuacjach pracodawca może nawet rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy zarówno za, jak i bez wypowiedzenia.

Pracownicy muszą również pamiętać, że pracodawca może ich nie dopuścić do pracy, jeżeli nie będą mieli aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku. W praktyce oznacza to tyle, że pracownik będzie nieobecny w pracy, a jego nieobecność zostanie potraktowana jako nieobecność nieusprawiedliwiona.

Marcin Nowak

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...