Zmiana warunków płacy

Alicja Fal
rozwiń więcej
inforCMS
Moja firma przeżywa trudności finansowe. Aby zredukować koszty i utrzymać obecny stan zatrudnienia, chciałbym niektórym pracownikom obniżyć wynagrodzenia. Czy prawo przewiduje taką możliwość? Jeśli tak, to jak prawidłowo tego dokonać?

Tak. W przypadku kłopotów finansowych firmy dopuszcza się możliwość obniżki wynagrodzenia pracowników. Dokonuje się tego za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.

Strony stosunku pracy mogą modyfikować określone w treści umowy o pracę warunki pracy i płacy. Jednym z istotnych elementów stosunku pracy, podlegającym takim modyfikacjom, jest właśnie wysokość wynagrodzenia.

Obniżenie wynagrodzenia może nastąpić na mocy wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy, dotyczy bowiem istotnych warunków umowy o pracę oraz pogarsza sytuację pracownika. Jak stanowi art. 42 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Pracodawca może więc dokonać wypowiedzenia zmieniającego w przypadku każdej umowy o pracę, którą można rozwiązać za wypowiedzeniem definitywnym.

Wypowiedzenia zmieniającego dokonuje wyłącznie pracodawca. Składane jest ono na piśmie z podaniem przyczyny wypowiedzenia.

Jedną z przyczyn dopuszczających obniżenie wysokości wynagrodzenia mogą być trudności finansowe leżące po stronie pracodawcy. Zgodnie bowiem z orzeczeniem Sądu Najwyższego racjonalizacja zatrudnienia zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy stanowi uzasadnioną przyczynę do dokonania wypowiedzenia zmieniającego tylko w zakresie warunków płacy (wyrok SN z 16 czerwca 1999 r., I PKN 106/99, OSNP/2000/16/619).

Oprócz podania przyczyny obniżenia wynagrodzenia należy również przedstawić nowe warunki, które zostaną zaproponowane pracownikowi. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k.p.). W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowane warunki płacy, to po upływie okresu wypowiedzenia rozpoczyna pracę już na podstawie nowych warunków.

W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca musi pouczyć pracownika także o możliwości odwołania się - w ciągu 7 dni od doręczenia wypowiedzenia - do właściwego sądu pracy.

Pracodawca powinien również pamiętać, że niektóre kategorie pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem zmieniającym. Dotyczy to m.in. pracowników przebywających na urlopie lub z innych przyczyn nieobecnych w pracy, kobiet w ciąży oraz korzystających z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego, pracowników w wieku przedemerytalnym.

Należy też wspomnieć, że pracodawca, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, może zawrzeć z pracownikami porozumienie, na mocy którego zawieszone zostają w całości lub w części tzw. przepisy zakładowe, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zezwala na to art. 91 k.p., zgodnie z którym, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Przy czym nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych. A zatem zawiesić można wyłącznie postanowienia wynikające z przepisów tzw. prawa zakładowego, a więc regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania.

Pracodawca znajdujący się w złej kondycji finansowej może więc ograniczyć wysokość wynagrodzeń swoich pracowników, zawieszając zakładowe postanowienia odnośnie do płac w firmie, co daje mu z kolei szansę na odzyskanie płynności finansowej. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie dla pracodawcy, u którego regulacje prawa zakładowego przyznają pracownikom dodatkowe świadczenia, znacznie obciążające budżet firmy (nagrody jubileuszowe, wyższe dodatki za pracę w porze nocnej itp.).

Porozumienie takie zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Przy czym zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Ponadto w zakresie i przez czas określony w porozumieniu nie stosuje się z mocy prawa, wynikających z zawieszonych przepisów zakładowych, warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy (art. 91 § 3 k.p.). Dlatego w razie zawarcia porozumienia zawieszającego, np. regulaminu wynagrodzenia, pracodawca nie będzie zobowiązany do stosowania wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy, które wynikały z zawieszonego regulaminu. Dotyczy to jednak tylko tych postanowień umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy, które wynikały z zawieszonego regulaminu wynagrodzeń.

Należy dodać, że po zawarciu porozumienia pracodawca musi przekazać je właściwemu inspektorowi pracy.

Odpowiedziała Alicja Fal

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...