O co można pytać kandydata do pracy

Bartłomiej Raczkowski
rozwiń więcej
inforCMS
Prawo pracy określa nie tylko wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, ale częściowo reguluje również etap procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim daje pracodawcy prawo żądania od osoby ubiegającej się o pracę określonych informacji. Ich zakres jest jednak ograniczony. O co może pytać pracodawca kandydata do pracy?

Kodeks pracy wskazuje wyraźnie, jakich informacji może żądać pracodawca od osoby starającej się o zatrudnienie. W tym zakresie mieszczą się: imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia. W przepisach wykonawczych wskazuje się ponadto, iż pracodawca może żądać: wypełnienia kwestionariusza osobowego, udostępnienia świadectw pracy dokumentujących poprzednie okresy zatrudnienia obejmujące okresy przypadające na rok kalendarzowy, w którym kandydat ubiega się o zatrudnienie, dokumentów potwierdzających wymagane do danej pracy kwalifikacje oraz orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Powyższe dane mają umożliwić pracodawcy identyfikację personalną kandydata oraz potwierdzenie możliwości zatrudnienia go na określonym stanowisku.

Dane osobowe niezawarte w wyżej przedstawionym katalogu mogą być dobrowolnie podane przez kandydata, jednak powinien on zostać poinformowany o dobrowolności udzielania tych informacji. To kandydat jest bowiem dysponentem swoich danych osobowych i nie może być ograniczony w prawie posługiwania się nimi w celu zdobycia pracy. Może więc np. podać informacje o niekaralności, przedstawić referencje od poprzednich pracodawców itd.

W trakcie procesu rekrutacyjnego pracodawca nie powinien zadawać kandydatowi pytań wykraczających poza informacje, których zgodnie z prawem może żądać. Zadając takie pytania, pracodawca naraża się na zarzut niedopuszczenia do zatrudnienia kandydata w oparciu o niedopuszczalne kryteria. Na przykład jeżeli pracodawca zapyta kobietę, czy jest w ciąży i otrzyma odpowiedź pozytywną, a następnie jej nie zatrudni, otwiera odrzuconej kandydatce drogę do roszczenia o dyskryminację ze względu na płeć lub macierzyństwo. W takim przypadku pracodawca musiałby wykazać, że odmowa zatrudnienia podyktowana była innymi, obiektywnymi, dopuszczalnymi powodami. Byłoby to jednak trudne, gdyż sam swoim działaniem dał podstawę do osądu, że płeć lub macierzyństwo były przez niego brane pod uwagę w procesie rekrutacji.

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

 

BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI

partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...