Czy przedsiębiorca musi opłacać składki po rozwiązaniu umowy o pracę

Michał Jarosik
rozwiń więcej
inforCMS
Od trzech lat prowadzę działalność gospodarczą jako taksówkarz. Z działalności opłacałem tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż równocześnie byłem zatrudniony na pół etatu i z umowy o pracę otrzymywałem wynagrodzenie wyższe od minimalnego. Moja umowa o pracę została rozwiązana z końcem sierpnia tego roku. We wrześniu pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie za sierpień, od którego zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wobec tego uznałem, iż we wrześniu nie mam jeszcze obowiązku opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z działalności. 11 września miałem wypadek podczas przewożenia pasażera, który został uznany za wypadek przy pracy. Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega wyłącznie z umowy o pracę, jeżeli jej wynagrodzenie jest równe co najmniej minimalnemu. Wobec tego w okresie równoczesnego prowadzenia działalności i wykonywania umowy o pracę z działalności podlegał pan obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Od 1 września 2007 r. podlega pan natomiast obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z działalności, gdyż stosunek pracy ustał. Wypłata wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy o pracę nie przedłuża okresu ubezpieczenia.

W przedstawionej sytuacji powinien pan złożyć formularz ZUS ZWUA i z działalności wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data ustania ubezpieczenia 01.09.2007 r. Następnie powinien pan złożyć formularz ZUS ZUA i z działalności zgłosić się od 1 września do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego.

Należne składki za wrzesień powinien pan wykazać w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Deklaracja ta powinna być złożona w terminie do 10 października, w tym samym terminie składki powinny być opłacone. Jeżeli nie opłacił pan składek za wrzesień, powinien pan uregulować należności wraz z odsetkami za zwłokę. Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy i podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na to, czy przystąpił lub nie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń nie jest również uzależnione od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, tzn. nie ma okresu wyczekiwania jak przy zasiłkach chorobowych z ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje, jeżeli w dniu wypadku osoba prowadząca działalność ma zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł. Świadczenia te nie przysługują do czasu uregulowania zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że prawo do świadczeń, m.in. zasiłku chorobowego przedawni się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy.

MICHAŁ JAROSIK

specjalista od ubezpieczeń społecznych

PODSTAWA PRAWNA

Art. 6 ust. 2-3, art. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).

Art. 18 ust. 8-10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz.74 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...